Yüksek lisans yapacak olan öğrencilerin gideceği iki yol vardır; tezli yüksek lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans Ekşi. Aralarında bariz farklar olmakla birlikte temelinde akademide kalıp öğretim üyesi olmak isteyen bireyler tezli yapmalı iken iş hayatında avantaj elde etmek ve bir diğer deyişle akademisyen olma dışındaki tüm amaçlar için tercih edilen yüksek lisans türüdür.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapmanın Amacı

Tezsiz Yüksek Lisans Ekşi yapmanın amacı, öğrenci adayına mesleki konuda bilgi kazandırmak ve mevcut lisans hayatında öğrenilmiş bilgiyi nasıl kullanacağını öğretmek ve göstermektir. Tezsiz yüksek lisans eğitim programını genel olarak iş dünyasında fayda sağlamak amacı ile tercih edilir. Yoğun tempoda çalışan bireylerin tercih ettiği bu program genelde ikinci öğretime tabii tutulur. Ders kapsamı toplam 30 krediden az olmalı ve en az 10 adet ders bitirme projesi dersinde oluşmalıdır. Bitirme projeleri genel olarak kredisizdir. Bu noktada değerlendirme; başarılı ya da başarısızdır. Tezsiz yüksek lisans eğitim programının son aşamasında yeterlilik sınavı uygulanır. Öğrencinin alacağı derslerin en az üç tanesi lisans öğrenimi sırasında alınmamış olma koşulu ile lisans derslerinden seçilebilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları

Tezsiz Yüksek Lisans Ekşi üniversitelerin tezli yüksek lisans başvuru tarihleri ve tezsiz yüksek lisans başvuru tarihleri birbirinden farklıdır. Bunun en temel sebebi karışıklığın önüne geçmektir. Bazı üniversitelerde tezsiz yüksek lisans başvuruları her yıl aynı tarihlerde yapılıyor. Başvuru tarihlerini kaçırmamak adına yüksek lisans yapacağınız eğitim kurumunun enstitü sayfasını mutlaka sık sık takip edin. Başvurular online sistem üzerinden yapılıyor.

Tezsiz Yüksek Lisans Ekşi tezli yüksek lisans ile başvuru sürecinde tek bir fark vardır; o da ALES sınavına girme zorunluluğunun bulunmamasıdır. Bu programlarda genel olarak İngilizce yeterliliği istenmez. Bunun temel nedeni ise tez çalışması sırasında bilimsel araştırma yapabilmek için sürekli yabancı literatür taraması yapılması gerekir. Tezsiz yüksek lisansta böyle bir durum söz konusu olmadığı için bu şart da her üniversite için geçerli değildir. Eğitim programı sonunda Yüksek Lisans Diploması verilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir