Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’nın başkenti olan Üsküpte Yaşam nasıldır sorusuna cevap bulacağınız bir yazı derledik.

Makedonya’nın şanlı geçmişinden aydınlık geleceğe uzanan yolculuğunda birçok zor zamanlar geçirdi fakat şuan dimdik ayaktadır. Avrupa Birliğine yakın zamanda girmesi beklenen ülkede yaşam standartları oldukça gelişmiştir.

Kuzey Makedonya’nın sunmuş olduğu güven ortamı, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısı itibari ile tam bir öğrenci ülkesidir diyebiliriz. Her anlamda dinamik ve yaşayan bir şehir olduğu için gencini yaşlısını mutlu eder ve huzurlu bir yerdir.

Üsküp, Makedonya’nın can damarıdır diyebiliriz. Burada; politika, siyaset, sağlık, eğitim, ulaşım, turizm, eğlence, yeme içme, tarih, alışveriş, sanat, müzik, spor vb. aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz.

1392 yılında Osmanlı topraklarına katılan Makedonya 500 yıldan fazla bir sürede Osmanlı egemenliğinde kalmış bir şehirdir. Bugün halen Osmanlı ve Türk kültürüne ait iz vardır ve Üsküp’te oldukça fazla sayıda Osmanlı eseri vardır.

Üsküp’te Öğrenci Olmak

Üsküpte Yaşam standartları oldukça yüksektir. Yaşam giderleri düşük halkın alım gücü yüksektir. Bu nedenle her şey oldukça uygun fiyatlıdır.

Makedonya’ya her yıl 20 ülkeden fazla öğrenci eğitim almak için gelir. Durum böyle olunca Makedonya öğrencilerden kaynaklı çok uluslu bir yapıya sahiptir. Ülkede resmi dil Makedonca olsa da birçok dil konuşulur. Eğitim kalitesi oldukça yüksek ve üniversiteler köklüdür.

Dünya marka üniversiteleri tarafından tanınan ve desteklenen üniversiteler inşa edilmiştir. Üsküpte Yaşam standartları yüksek olsa da bir öğrenci tek başına oldukça rahat yaşam sürebilir. Market fiyatları, konaklama, ulaşım oldukça uygun fiyatlıdır. 1+1 eşyalı evleri 100 Euro gibi bir fiyata kiralayabilirsiniz. Halkı oldukça yardımsever ve cana yakındır. Bu nedenle bir ihtiyacınız olduğunuzda yardım isteyeceğiniz insan size yabancı bir kültürden olmayacaktır.

Zaten Üsküp’e adım attığınız ilk andan itibaren farklı bir memlekete gelmiş gibi hissetmeyecek aksine sanki Türkiye’de bir şehre gitmiş gibi olacaksınız. Kültürlerimiz o kadar benziyor ki sizi farklı hissettirmeyecek ve adaptasyon problemi yaşamayacaksınız.

Üsküp’e Ulaşım

Üsküpte Yaşam için İstanbul’dan bir saat uçuş mesafesi ile varabilirsiniz. Türklere vize istemeyen Makedonya, Türk pasaportu ile 90 gün ülke içinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir