Uzaktan eğitim veren üniversiteler sorgusu son dönemlerde öğrenciler tarafından sıkça sorulmaya başlandı. Öğrenciler Covid veya diğer avantajları sebebiyle uzaktan eğitim veren üniversiteleri tercih etmeye başladı. Peki uzaktan eğitim veren kurumlar hangileri? Bu  konu hakkında merak edilenleri bu içeriğimizde size sunacağız.

Özellikle kariyerinde ilerlemek, iş hayatında profesyonel hedeflere ulaşmak isteyen ve alanında yükselmeyi hedefleyen her yaştan çalışan insan için; okula zaman ayırmak zorunda kalmadan internet üzerinden online olarak eğitimlerini tamamlamalarını sağlıyor. İş hayatının temposu nedeniyle zaman problemi yaşayan kişiler için tasarlanan bu uzaktan eğitim sisteminde, üniversiteye kabul için herhangi bir sınav şartı bulunmuyor.

Uzaktan eğitim sisteminin kayıt özelliği sayesinde öğrenciler dersleri tekrar izleme imkanına sahip oluyor. Sistemdeki derslerin içeriği ve öğrencinin başarı oranı örgün eğitimle birebir aynıdır. Katılımcılar istedikleri zaman derslere katılabilir ve her gün sadece birkaç saatlik bir çalışmayla eğitimlerine devam edebilirler. Eğitimin tamamlanmasının ardından katılımcılara verilecek diplomalar, üniversiteler tarafından verilen diplomalarla eşdeğer seviyededir.

Uzaktan Yüksek Lisans Programları

Uzaktan Egitim Veren Universiteler lisans programlari

Uzaktan eğitim veren üniversiteler de ki Yüksek lisans programlarını sizler için derledik Aşağıdaki tabloda uzaktan eğitim veren üniversiteler ve lisans programlarını görebilirsiniz. Yüksek linsans programları ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili üniversitenin web adresini ziyaret edebilirsiniz.

ÜniversitelerProgram Adı
Akdeniz ÜniversitesiTarım Ekonomisi Anabilim Dalı
Altınbaş Üniversitesiİşletme Yüksek Lisans Programı  

Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı
Amasya ÜniversitesiSınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans Programı  

Öğretim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı
Bahçeşehir Üniversitesiİnsan Kaynakları Yönetimi  

Pazarlama
Başkent Üniversitesiİşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı  

Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Yüksek Lisans Programı 
Çankaya ÜniversitesiPazarlama ve Marka Yönetimi
Çukurova ÜniversitesiPazarlama, İşletme ve Teknoloji Yönetimi  

Bankacılık ve Finans
Ege ÜniversitesiFinans Ekonomisi ve Yönetimi  

Lojistik Yönetimi
İstanbul Arel ÜniversitesiYönetim ve Organizasyon

İnsan Kaynakları ve Yönetimi

Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği
Karadeniz Teknik ÜniversitesiKamu Yönetimi  

İş Sağlığı ve Güvenliği
Okan Üniversitesiİşletme,

Muhasebe ve Denetim, Bankacılık  

Gayrimenkul Finansmanı ve Değerleme

Bir Uzaktan Eğitim Programına Nasıl Kayıt Olunur?

Ön lisans veya lisans programlarına ilk kez kayıt yaptıracaksanız, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT’den (Alan Yeterlilik Testi) aldığınız puanlara göre ÖSYM tarafından yerleştirilirsiniz. Yani önce sınava girmeniz ve belli bir barajı geçen bir puan almanız gerekmektedir. Daha sonra uzaktan eğitim veren üniversiteler arasından tercih yapabilir ve tercih kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Açıktan Üniversite Okumak ile ilgili içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

Eğer iki yıllık ön lisans programlarından mezunsanız, yerleşebilmeniz için DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girmeniz ve geçerli bir puan almanız gerekmektedir. Hâlihazırda son sınıf öğrencisi veya dört yıllık bir lisans programından mezun iseniz, kayıt yaptırmak istediğiniz uzaktan eğitim üniversitesinin web sitesini ziyaret ederek gerekli kayıt adımlarını takip etmeniz ve ardından kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Üniversite tarafından harç ücreti alınıyorsa, bu durumu ilgili üniversitelerdeki öğrenci işleri ofisini arayarak öğrenebilir ve harç alınıp alınmadığını netleştirebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim veren Üniversitelerin Avantajları Nelerdir?

Yüksek lisans derecesi kariyerinizi ilerletmek için güçlü bir araç olabilir. Ancak, birçok insanın tam zamanlı olarak okula geri dönecek zamanı veya parası yok. Mevcut koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerin kapalı olduğu gerçeği de var.

İşletme alanında yüksek lisans derecesi almak istiyor, ancak okul için taşınma konusunda emin değilseniz, uzaktan eğitim veren üniversiteler programları iyi bir seçenek olabilir. Evden çalışarak ve işe gidip gelme masraflarını bütçenizden çıkararak, derecenizi kazanmaya devam ederken paradan tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca Yurtdışı dil okulları ile ilgileniyorsanız. Mutlaka konu hakkında ki içeriğimize buradaki bağlantıdan bir göz atın.