Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak isteyen öğrenciler için yeni yöntemler mevcut. YÖK ve yabancı okullar, Türk öğrencilerin yurt dışında eğitim almalarını kolaylaştırmak için çalışıyor. Bu çabayı desteklemek için her yıl farklı uygulamalar geliştiriliyor. Artık her öğrenci için bir başvuru sistemi var. Öğrencilerimizin kendilerine en çok fayda sağlayacak yöntemi seçmelerine ve yurt dışında eğitim almalarını en kolay hale getirecek adımları atmalarına yardımcı oluyoruz.

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için başvuru yöntemleri geliştikçe ve değiştikçe yurtdışında eğitim alma kriterleri de sürekli değişmektedir. Öğrenciler, bir yurtdışı eğitim programına başvurmak için kendi çalışma alanlarına ve eğitim almak istedikleri ülkeye en uygun başvuru yöntemini seçmelidir.

Geçmişte, öğrencilerin bir yurtdışı eğitim programına kabul edilmeden önce uluslararası geçerliliği olan sınavlardan kabul edilebilir notlar almaları gerekiyordu. Ancak, her okulun kabul edeceği sınavlar için farklı gereklilikleri vardı ve bu da öğrencilerin niteliklerine uygun programları bulmalarını zorlaştırıyordu.

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için gerekli şartlar nelerdir  ❓

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için gerekli şartlar nelerdir

Öğrenciler lise diplomaları ile yurt dışında eğitim alabilirler. Ancak her uygulama modelinde olduğu gibi Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak isteyen öğrencilerin de ekstra yapması gerekenler var. Öğrenciler bu adımları doğru bir şekilde takip ettikleri takdirde YKS puanıyla öğrenci kabul eden üniversitelerden herhangi birinde eğitim alabilirler. Sadece YKS puanıyla öğrenci kabul eden üniversitelerin sayısı her geçen gün artıyor. Bugün Almanya, Finlandiya, Fransa gibi ülkelerde birçok üniversite sadece YKS puanıyla öğrenci kabul ediyor.

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için Öğrencilerin yapması gereken ilk şey, ilgilendikleri okulların ve bölümlerin bir listesini yapmaktır. Bunun nedeni, her okul veya bölüm için taban puan aralığının farklılık göstermesidir. Öğrenciler, kabul edilmek için kendi puanlarından çok daha yüksek bir okul seçmemelidir. Daha sonra, öğrenciler üniversitelerin başvuru kriterlerini yerine getirdiklerinden emin olmalıdır. Bu kriterler, belirtilen tarihler arasında başvuru yaptığınızdan emin olmanızı ve niyet mektupları veya CV’ler göndermenizi içerir.

Her okulun bu bilgileri istemesi zorunlu olmamakla birlikte, başarılı okulların çoğu istemektedir. Bu belgeleri başvurularıyla birlikte gönderen öğrenciler, okula önceden plan yaptıklarını ve gerekli tüm gereklilikleri yerine getirdiklerini gösterecekleri için avantajlı olacaklardır. Ayrıca, öğrenciler yabancı bir dilde eğitim almayı planlıyorlarsa, geçerli bir dil puanı da gereklidir.

Sınavsız Yurtdışı Üniversiteleri Hangileridir  ❓

Yurtdışında hemen hemen her ülkede eğitim alabilirsiniz. Ancak Avrupa ülkeleri ve Kanada/Amerika saygın kurumlarda eğitim almak için daha uygundur. Öte yandan gideceğiniz ülkenin iklimsel özelliklerini de araştırmalı ve her konuda fikir sahibi olmalısınız. Buradaki bir diğer kriter ise maddi imkânlardır. Bütçenize en uygun ülkeyi bulmak için ülke para birimlerinin TL karşısındaki değerine ve diğer kriterlere bakmanız gerekecektir. Üniversite eğitimi için yeterli paranız yoksa, yurtdışında sınavsız eğitim alabileceğiniz ülkelerden bazıları hangileri?

Sunduğumuz üniversiteler arasında bazıları YKS şartı aramıyor. Aşağıdaki ülkeler YKS şartı aramayanlara örnektir:

Makedonya’da eğitim almak ile ilgili detaylı içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

Sınavsız üniversiteler ile ilgili içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Puanları Nelerdir  ❓

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için hangi puanı aldığınızın pek bir önemi yoktur.

YKS sınavlarının sonuçları Almanya ve Avusturya için önemli. İyi araştırma üniversitelerinin çoğu, özellikle matematik ve fizikte yüksek bir puan istiyor. Bazı ülkeler barajı geçmeyi şart koşmuyor. Ayrıca Kanada, ABD, Avustralya, İrlanda, Polonya ve Macaristan da dahil olmak üzere çoğu ülke kabul kararı verirken YKS notlarını dikkate almıyor.

ÖSYM websitesi üzerinden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yurt Dışında Üniversite Seçerken  Nelere Dikkat Etmelisiniz  ❓

Yks Puanı İle Yurtdışında Okumak için göz önünde bulundurulması gereken ilk soru şudur: “Bir üniversite mi yoksa bir şehir mi seçmeliyim?”

Yurt dışında eğitim almayı düşünüyorsanız, ne okumak istediğinizi ve nerede okumak istediğinizi düşünmeyi unutmayın. Hayalinizde bir üniversite varsa öncelikle o eğitim kurumunun koşullarını inceleyin. Eğitim almak istediğiniz ülkeyi belirlerken kariyer hedeflerinizi göz ardı etmeyin. Kariyer planınıza uygun olan ülkeyi seçin. Ülkelerin imkanları, yaşam koşulları, kültürel farklılıkları, iklim koşulları ve çalışma şartları gibi faktörler hakkında detaylı bilgi edinin. Yaşamak istediğiniz şehir hakkında detaylı araştırma yapın. Kira ücretlerinin, ulaşım koşullarının, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin önemli olduğunu unutmayın. İstediğiniz bölüme öncelik verin. Okumak istediğiniz bölümün eğitim kalitesini araştırın. Üniversite eğitiminizin ardından Türkiye’ye dönmeyi planlıyorsanız aramanız gereken en önemli şartlardan biri YÖK denkliğidir.