Makedonyadaki Üniversiteler

Makedonyadaki Üniversiteler Türkiye’de ki bir çok üniversite çağındaki gencin ilgi alanına girmeye başladı. Makedonya sunduğu eğitim fırsatları ile bir çok açıdan Türk gençlerine hitap etmekte. Üniversite tercihi yapmak isteyen adaylar Makedonyada Üniversite okumak ve Makedonyada Hangi Üniversiteler Var soruları hakkında araştırmalar yapıyor. Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını vereceğiz. Ama önce bir ön bilgi verelim.

Makedonya’da eğitim görmek, bu soruların merceğinden bakıldığında, sorabileceğimiz tüm sorulara olumlu bir yanıt veriyor. Makedonya Cumhuriyeti kültürel olarak bize yakın bir ülke. Balkanların en şirin ülkesi. Gittiğinizde kendinizi Bursa’da ya da Edirne’de gibi hissediyorsunuz. Tarihi ve kültürel zenginliği bol olan bir ülke. Ulaşım kolay, mesafe bir gün gidip gelecek kadar yakın, ekonomik.

Makedonyadaki üniversiteler Avrupa eğitim sistemi ile uyumludur. Sonuç olarak, tüm devlet üniversiteleri ve bazı özel üniversiteler ülkemizin Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmaktadır. Burada verilen diplomalar Avrupa’da geçerlidir. Makedonya Cumhuriyeti eski Yugoslavya’nın bir parçasıdır ve 1991’den beri bağımsız bir ülkedir. Kurumları eskidir ve iyi tanınmaktadır.

Makedonya’da Hangi Üniversiteler Var

Makedonyadaki üniversiteler arasında en iyiler olarak gösterebileceğimiz Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Uluslararası Vizyon Üniversitesi bulunmaktadır.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 2007 yılında kurulan Balkan Üniversitesi’nde uygun fiyatlarla kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Hukuk, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık gibi popüler mühendislik bölümleri bulunan üniversite, İngilizce eğitim veriyor.

Makedonya’nın Gostivar şehrinde bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Türkçe dilinde geniş bir eğitim yelpazesi sunuyor. Devam zorunluluğu olmayan, yılda sadece iki sınava katılmak kaydıyla istediğiniz bölümü okuyabileceğiniz nitelikli bir üniversitedir.

Peki Bu üniversiteler dışında Makedonya’da hangi üniversiteler var ? Makedonya’da okuyabileceğiniz daha pek çok üniversite bulunmakta, bunlardan bazıları ;

  • Kiril Metodi Üniversitesi
  • Goce Delcev Üniversitesi
  • Üsküp Amerikan Koleji
  • Güneydoğu Avrupa Üniversitesi

Makedonyadaki üniversiteler YÖK denkliğinde avantaj sağlayan kurumlar hakkında daha fazla bilgi almak için Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız iletişime geçin.

Uluslararası Balkan Üniversitesi ✔️

Makedonyadaki Üniversiteler
Uluslararası Balkan Üniversitesi

Makedonyadaki üniversiteler arasında Avrupa’nın en eşsiz ülkelerinden biri olan Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2006 yılında profesörler ve aydınlar tarafından kurulmuştur.Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde kurulan okul, uluslararası akademik kadrosu, yeni kampüsü ve son teknoloji tesisleriyle, okulda eğitim almaya karar veren öğrencilere Avrupa ve dünya standartlarında eğitim sunuyor.

Balkan Üniversitesi (IBU) 1991 yılında, yüksek öğrenim görme arzu ve yeteneğine sahip herkese yüksek standartlarda eğitim sağlamak amacıyla kurulmuştur. IBU, ülkemiz Yükseköğretim Kurulu tarafından akredite edilmiş olup öğrencilere YÖK denkliği avantajı sağlamaktadır. ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversiteler arasındadır, bu da Türk hükümeti tarafından tanındığı anlamına gelmektedir.

Üniversitede Bankacılık ve Finans, Bilgisayar Mühendisliği, Diş Hekimliği, Ebelik, Endüstri Mühendisliği, Hukuk, Mimarlık, Görsel Sanatlar ve Medya, Yeni Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler, İşletme, Siyaset Bilimi, Bankacılık ve Finans, Grafik Tasarım, İngilizce Öğretmenliği, Hemşirelik, Moda Tasarımı, Psikoloji, Klinik Psikoloji gibi birçok bölüm bulunmaktadır.

Sizde İBU’da bir öğrenci olmak istiyorsanız SATA eğitim koçluğu ile buradan iletişime geçip bilgi alabilir ve Makedonya’da üniversite okuma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Makedonya’da Üniversite Ücretleri

Makedonya, Türkiye’ye benzer bir kültürde eğitim alma şansı sunarken, aynı zamanda yurtdışında eğitim almanın avantajlarından da yararlanmanızı sağlar. Günümüzde yurt dışında eğitim almak eskisi kadar pahalı değil. Artık daha kolay ve bütçe dostu eğitim olanaklarından faydalanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bölümde sınavsız ve uygun fiyatlarla okumak istiyorsanız Balkanlar yurt dışında okumak için en ucuz yerlerden biri.

Bu üniversitelerde yıllık öğrenim ücretleri oldukça makul. Ülkemizdeki özel üniversitelerle kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlarla eğitim alabileceğinizi görebilirsiniz. Eğitim ücretinin yanı sıra Makedonya’da uygun fiyatlarla yaşamaya devam etmeniz de mümkün.

Makedonyadaki üniversiteler ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak için konu ile alakalı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.