Eğer yaşadığınız ülkede bir üniversitede okuyorsanız ve bölümünüzün geçerli olup olmadığını öğrenmek için bu yazıyı okuyunuz.  Yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş yapmak istiyorsanız; okuduğunuz bölüm YÖK tarafından tanınmış olmalıdır. Yurtdışında kayıtlı olduğunuz program başvurmak istediğiniz üniversite tarafından tanınmalıdır.

Öğrencinin yurt dışında eğitim alacağı üniversitede kaydının olması gerekir. Hazırlık sınıfında yatay geçişler öğrenim programlarının ilk ve son dönemleri için geçerli değildir.
Öğrenci tüm başvuru koşullarını sağlamalıdır. Yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin genel not ortalamasının genel olarak en az 60 olması gerekir.

Yurtdışı Üniversiteler Staj

Yurtdışında okumak ve okumak pek çok öğrencinin hayalidir. Çoğu Türk öğrencinin Türkiye’deki iyi bir üniversitede lisans düzeyinde eğitim alması ve ardından yurtdışında yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim görmesi için ideal durumdur. Birçok ülkede yurt dışında ve yurt içinde imkanları vardır ve farklı ülkelerde farklı yurt dışı yüksek lisans bursları vardır. Ancak, bir öğrenci olarak bir yüksek lisans veya doktora deneyimine sahip olmak için beklemeniz gerekmez. Aslında bu fırsatlarından değişim öğrencisi olarak yurt dışı üniversitelerde staj ve Erasmus imkanları olarak yararlanabilirsiniz.

Lisans seviyesinin ikinci yılına geldiğinizde yurtdışında staj yapabilirsiniz. İkinci sınıf yıl başvurunuz genellikle ikinci yıl ile birinci yıl arasındaki yaz dönemi uygulamasında staj imkânı sunulur. Eğer stajınızı yurtdışında tamamlamak istemiyorsanız, Yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş ile başvuru şartlarını karşılayarak gelebilirsiniz.

Yurtdışında Doktora Var mı?

Yurtdışında doktora yapmak şüphesiz birçok fayda sağlayabilecek ve kariyerinizde öne çıkabilecek ciddi bir karardır. Ancak doktoranın etkili olabilmesi için seçilen programın size uygun olması ve daha önce almış olduğunuz lisans ve yüksek lisans programlarıyla uyumlu olması gerekir.

Eğer yurtdışında doktora yapacaksanız: TOEFL puanınız yeterli olmalıdır, lisans ve yüksek lisans dereceleriniz tanınmalı ve denklik tamamlanmalıdır. Lisans ve lisansüstü diplomalarınızın iyi olması gerekir. Özgeçmişinizde belirli projeler, stajlar ve öğrenim sonu çalışmaları belirtilmelidir. Mümkünse, uluslararası konferanslarda veya hakemli dergilerde en az bir makaleniz olmalıdır. Yurtdışında okuyorken doktoranızı Türkiye’de yapmak için, Yurtdışından Türkiye’ye yatay geçiş ile gelip üniversiteniz bittiğinde Doktora yapabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit