Almanyada doktorluk yapmak birçok Türk doktoru için tercih edilebilir bir seçenek haline geldi. Almanyanın sağlık çalışanlarına ve doktorlara sağladığı imkanlar Almanyada Doktorluk yapmak isteyen insanların iştahını kabartıyor. İçeriğimizde Almanyada çalışmak ve almanyada yaşam şartları ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Almanya’da doktor olarak çalışabilmek için en az B2 seviyesinde Almanca konuşabiliyor olmanız gerekmektedir. Dil becerilerine ek olarak denklik veya çalışma iznine de ihtiyacınız var. Denklik işlemlerinin oldukça uzun sürdüğü bilinen bir gerçektir, bu nedenle eyaletler arasında farklılık göstermekle birlikte, Almanya’da doktorluk mesleğine öncelikle çalışma izni (BE) ile başlamak mümkündür.

16 eyalette başvuru süreci değişkenlik göstermekte ve her aşamada dikkatli bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir. Almanya’da doktor olarak çalışmak için TUS sınavı şartı bulunmamaktadır. Doktorların Almanya’da aldıkları uzmanlık eğitimi hem Avrupa ülkelerinde hem de Türkiye’de kabul görmektedir.

Almanyada Doktor Olmak İçin Şartlar      

Almanyada doktorluk yapmak isteyen her doktorun araştırdığı ilk şeylerden biri almanyada doktor olmak için şartların neler olduğudur. Almanya’da tüm doktorların herhangi bir alanda uzmanlaşmasına izin verilmektedir. Bu da doktorların tıbbın kendilerini en çok ilgilendiren alanlarına odaklanmalarını kolaylaştırıyor.

Almanyada doktorluk yapmak için gelen yabancı doktorlar, Alman doktorlarla eşit haklara sahiptir ve bu özgürlükten yararlanabilirler. Günlük maksimum çalışma saati sekizdir, ancak çağrı üzerine hazır bulunma zorunluluğu yoktur. Doktorlar yılda otuz gün tatil yapma hakkına sahiptir. Önlerinde herhangi bir engel bulunmadığı için istedikleri takdirde uzmanlık eğitim alanlarını değiştirebilirler.

Almanyada Doktor Olmak İçin Şartlar      

Almanyada doktor olarak çalışabilmek için öncelikle Almanca dilini en az B2 seviyesinde öğrenmeniz gerekmektedir. CV, dil sertifikası, motivasyon mektubu gibi gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Landesprüfungsamt für Gesundheitswesen adlı devlet kurumuna çalışma belgesi için başvurmalısınız. Daha sonra çalışma belgenizle birlikte çalışma vizesi ve oturma izni için başvurabilirsiniz. Bu iki belgeyi de aldıktan sonra Formüler 14’ü (FSP) sunarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Kenntnisprüfung’u aldığınızda veya Begutachtung süreci bitene kadar beklediğinizde, Almanyada doktorluk yapmak için denklik alacaksınız.

Polonyada üniversite okumak isteyen öğrenciler için hazırladığımız içeriğe buradan ulaşabilirsiniz

Almanyada Doktor Maaşı Nedir ?

Almanya’da doktorluk son derece saygın bir meslektir. Doktorların pek çok hakkı vardır ve bunlar yasalarla güvence altına alınmıştır. Sonuç olarak yaşam standartları oldukça yüksektir. Almanya’nın tüm bölgelerindeki insanlar aşağı yukarı aynı miktarda para kazanır.

Almanyada maaslari

Almanyada doktorluk yapmak isteyen doktorlar, Almanyada doktor maaşı hakkında araştırma yapıyorlar. Sizler için aşağıdaki tabloda hangi doktorun ne kadar maaş aldığını detaylı olarak tablolaştırdık. Aşağıdaki bilgiler ortalama brüt gelirleri içermektedir.

Doktorluk ÜnvanıYıllık Gelir
Baş Doktor280.000 €
Kıdemli Hekim115.000 €
Uzman Doktor85.000 €
Asistan Doktor70.000 €

Almanyada Doktorluk Yapmak İçin Denklik Almak

Almanyada denklik için doktorların pek çok avantajı bulunmaktadır. Bazı eyaletlerde, geçerli bir dil okulunun FSP sınavına giriyor ve belgelerinizi kuruma teslim ediyorsunuz. Diğer eyaletlerde ise sınavlar, sürece başladığınızda size verilen randevularla tabip odaları tarafından yapılıyor. Oraya başvuruyorsunuz. ‘Landesprüfungsamt’, doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının belgelendirme ve denklik süreçleriyle ilgilenir. Almanya’da Türk tıp diplomanızın denkliğini almak için bir sınava girmenize gerek yoktur. Arztekammer dediğimiz Tabip Odası belgelerinizi inceledikten sonra mülakata devam edecektir. Bu görüşme genellikle uzun sürmez.

Almanya Yaşam Şartları

Almanyada doktorluk yapmak isteyen pekçok hekim Almanya yaşam şartları ve sosyal devlet politikası sebebiyle tercih ediyor. Peki Almanyada doktorluk yaparak ne kadar kaliteli bir yaşam sürdürülebilir ?

Birleşmiş Milletler’e göre Almanya, İnsani Gelişme Endeksi’nde 189 ülke arasında 6. sırada yer alıyor. Columbia Üniversitesi ve Dünya Enstitüsü tarafından oluşturulan Dünya Mutluluk Endeksi, ülkeleri kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi gelir ve sosyal destek gibi kriterlere göre ölçmektedir. Almanya bu sıralamada 153 ülke arasında 17. sırada yer alıyor.

Almanya’da yaşam maliyeti şehirlere göre değişir. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Almanya’da temel yaşam giderleri ortalama fiyatlara sahiptir. Fransa’da 1 kilo kırmızı etin fiyatı 16 avro; Almanya’da ise 10,36 avro. Almanya’da toplu taşıma ücreti aylık 57 avro, Fransa’da ise 50 avrodur. Almanya’da 1+1 bir dairenin aylık kirası 950 avrodur; Fransa’da benzer bir alan için aylık kira 650 avrodur.

Dünya çapında 209 şehri kapsayan Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nda Münih listede 72. sırada yer alıyor. Frankfurt ve Berlin sırasıyla 76. ve 82. sırada yer almaktadır.

Almanya market fiyatları ile ilgili detaylı bilgilere buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Diğer içeriklerimizede bir göz atın !

Stem Nedir ?

Formasyon Veren Üniversiteler