Polonyada üniversite okumak uluslararası öğrenciler arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Yüksek eğitim kalitesi ve çok uygun olan yaşam maliyetleri, Polonya’yı yurtdışında okumak isteyen uluslararası öğrenciler için çok cazip bir yer haline getirmektedir. Polonya’da resmi dil Lehçe olmasına rağmen, birçok üniversite özellikle Tıp, Mühendislik ve İşletme alanlarında İngilizce eğitim vermektedir.

Polonya üniversiteleri liseden mezun olan adayları kabul etmektedir. Başvuru sahiplerinin üniversite giriş sınavını geçmeleri veya Türkiye’de bir üniversiteye kayıtlı olmaları gerekmez. Polonya üniversiteleri, başvuru sahibinin lisede aldığı dersleri, aldığı notları, niteliklerini ve tercihlerini değerlendirir ve başvuruları bu kriterlere göre kabul eder. Polonya’da üniversite eğitimi çoğu bölüm için üç yıl sürmektedir, ancak mühendislik bölümlerinin eğitimlerini tamamlamaları için üç buçuk veya dört yıl gerekmektedir. Polonya’da tıp eğitimi altı yıl, Eczacılık ve Diş Hekimliği ise beş yıl sürmektedir.

Polonyada Universite Okumak 1

Polonya’nın yükseköğretim sistemi Orta Avrupa’nın yükselen ülkelerinden biridir. Kaliteli akademik kadroya sahip üniversitelerinin yanı sıra son derece makul ve uygun eğitim maliyetlerine sahiptir. Mühendislik programlarının yanı sıra İşletme, Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler ve Tıp gibi bölümlere ağırlık veren Polonya üniversiteleri, yüksek lisans programlarında Tıp ve Diş Hekimliği eğitimi veren Tıp Üniversiteleri ile de dikkat çekiyor.

Polonya En iyi Üniversiteleri Ve Sıralamaları

Polonyada üniversite okumak isteyen öğrenciler için en önemli tercih sebeplerinden biride üniversite sıralamalarıdır. Polonya üniversiteleri belli kurumlar tarafından değerlendirilerek sıralamalarda yerlerini almaktadır. Polonyada üniversite okumak isteyen kişiler için en iyi üniversiteleri ve sıralamalarını tablo haline getirdik. Veriler QS World Rankings [m1] sitesinden alınmıştır.

Üniversite AdıSıralamaBaşvuru Tarihi
Varşova Üniversitesi  411stTemmuz 31  
AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi801stTemmuz 15  
Varşova Teknoloji Üniversitesi601stAğustos 15  
Wroclaw Üniversitesi801stNisan 14  
Adam Mickiewicz Üniversitesi Poznan802stHaziran 15  

Polonyada Öğrenci Maliyetleri ve Yurt İmkanları

Üniversite yurtları, Polonyada üniversite okumak esnasında barınma arayan öğrenciler için en popüler seçenektir. Üniversite yurtlarındaki odalar, ortalama şehre bağlı olarak genellikle aylık 200-300 Euro’ya kiralanmaktadır. Tek kişilik odalar ise aylık 300 Euro ile 500 Euro arasında kiralanabilmektedir. Peki Polonyada üniversite okumak için daha hesaplı olan konaklama imkanları mevcut mu ?

Polonyada Universite maliyetleri

Sadece dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerin kalabildiği öğrenci evleri genellikle Varşova’da eğitim görecek öğrenciler için tercih edilen seçenektir. Ev yönetimi elektrik, su ve internet ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ev kiraları evin şekline ve durumuna göre değişmektedir; örnek vermek gerekirse iki kişinin konaklayabileceği 35 m2 eşyalı bir ev 500 Euro ile 700 Euro arasındadır.Konaklama bir sorun olmaktan çıktı ancak polonyada market fiyatları nedir ? Aşağıdaki tabloda polonyadaki temel ihtiyaç ürününlerinin fiyatlarını görebilirsiniz.

1 Paket Süt        0,69 Euro
1 Kilo Kırmızı Elma               0,81 Euro
1 Düzine Yumurta2,38 Euro
1 Kilo Yemeklik Patates0,67 Euro
1 Kilo Dana Eti  9,69 Euro
1 Kilo Bütün Tavuk               5,03 Euro

Polonyadaki yaşam maliyetlerini hesaplamak ve daha detaylı bilgi almak için buradaki bağlantıdan ilgili siteye ulaşabilirsiniz

Polonyada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Polonyada Üniversite Okumak için ve Polonya üniversitelerine girebilmek için lise diplomasına veya üniversite transkriptine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanında , Eğitimlerini henüz tamamlamamış olan öğrenciler, okuldan diplomalarını kaybettiklerini belirten bir belgenin yanı sıra eğitim gördükleri üniversiteden öğrenci belgeleri ve akademik çalışmalarının transkriptlerini sunmalıdır.

Polonyada Universite

Lisans başvurusunda bulunmak için aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekecektir: Bir başvuru formu; İmzalı bir öğrenci sözleşmesi; Dört fotoğraf; Kimlik kartınız (veya pasaportunuz); Lise diplomanız (veya mezuniyet belgeniz) ve noter onaylı fotokopileri; Hem lise diplomanızın hem de transkriptinizin orijinal ve noter onaylı fotokopileri dahil olmak üzere lise transkriptleriniz; Dil yeterliliğinin kanıtı (TOEFL veya IELTS sınav puanları).

Bir yüksek lisans veya doktora programına başvurmak için birkaç belgeye ihtiyacınız vardır. Bunlar bir başvuru formu, bir öğrenci sözleşmesi, beş fotoğraf ve diğer öğeleri içerir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için buradaki içeriğe bir göz atabilirsiniz.

Formasyon veren üniversiteler ile ilgili içeriğimize buradan göz atabilirsiniz

Polonya Üniversitelerinin YÖK Denkliği

Avrupa’da eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanmaktadır. Polonya’daki eğitiminizin ardından hem Türkiye’de hem de yurtdışında mesleğinizi icra edebileceksiniz. ELT, Polonya’da YÖK tarafından tanınan kurumlar sıralamasında ilk 1.000 arasında yer alan üniversiteleri temsil etmektedir. Böylece Türkiye’de herhangi bir sınava girmek zorunda kalmadan denklik başvurusu yapma hakkına sahip olacaksınız. Çoğu bölümde ilk 1000’de yer almayan bir üniversitede okuyor olsanız bile özel sınavlara (STS) girerek ve belirli bir puan alarak denklik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Polonyada Universite denklik

Varşova Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi ve Varşova Teknoloji Üniversitesi gibi üst sıralarda yer alan üniversitelerden mezun olanların, aldıkları eğitimin kalitesi nedeniyle YÖK denkliğine hak kazanma olasılıkları daha yüksektir. Polonya’daki ortak okullarımızın birçoğu bu sıralamalarda ilk 1000’de yer almaktadır. Üstelik Varşova Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi ve Wroclaw Teknik Üniversitesi gibi yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu köklü, kaliteli üniversitelere sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz!

Polonya Üniversiteleri Başvuru Tarhileri

Polonyada üniversite okumak için Üniversite başvuruları için son tarihler, öğrencilerin hazırlık eğitimlerini İngilizce olarak alıp almayacaklarına veya eğitimlerine doğrudan başlayıp başlayamayacaklarına bağlı olarak değişir.

Eğitime başlamak için en popüler zaman Ekim ayıdır, ancak bazı üniversiteler Şubat ayında da başlama şansı sunmaktadır. Bu ara dönemde başvurursanız, istediğiniz programa girme şansınız daha yüksektir. Ancak, bazı üniversitelerin bu dönemde yeni başlayanların başvurularını kabul etmediğini, yalnızca geçmişi ve İngilizce yeterliliği en az B1 düzeyinde olan öğrencilerin başvurularını kabul ettiğini unutmayın.

Stem ile ilgili içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz

Polonyada En Çok Tercih Edilen Şehirler

Polonyada üniversite okumak için tercih edilen şehirler arasında Varşova ve Krakow mevcut.Bu şehirleri size kısaca özetleyelim.

Varşova, Polonya’nın başkenti ve eğitim açısından en önemli şehridir. Şehir nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan öğrenci nüfusu ile 62 üniversite ve koleje ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde çok sayıda üst düzey okul bulunduğundan, özellikle yabancı öğrenciler burada okumayı sevmektedir.

Polonyada Universite sehirler

Krakow, uluslararası öğrenciler için Polonya’nın en popüler yerlerinden biridir. Şehir, Polonya’nın güneyinde yer alır ve Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya gibi diğer Orta Avrupa ülkelerine yakındır. Varşova ve Wrocław’dan daha düşük yaşam maliyetlerine sahip olması, eğitimlerini Polonya’da sürdürmek isteyen öğrenciler için harika bir seçenek haline getirmektedir.