Bu içeriğimizde bütün öğrencilerimizin merak ettiği askerlik tecil ettirme konusuna değineceğiz.Askerlik Türk erkek vatandaşları için vatani görevlerden birisi olmaktadır. Bu bağlamda askerliğin yapılması zorunludur. Fakat hayatın akışı sırasında her an askere gitmemiş mümkün olmamaktadır. Bu noktada devlet bazı şartları sağlamamız durumunda askerlik tecil ettirme hakkı tanımaktadır. Bu sayede askerliğe gitmek yerine bu işlemi ertelememiz mümkün olmaktadır. Bu bağlamda erkek Türk vatandaşları bu şartların neler olduğunu, askerliklerini nasıl erteleyebileceklerini merak etmektedir. Peki askerlik tecil ettirme şartları nelerdir? Bu işlemi nasıl yaparız?

Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Askerliğimizi tecil ettirmek için farkı şartlar bulunmaktadır. Askerliğimizi ertelemek için öne sürebileceğimiz birçok nokta bulunmaktadır. Bu şartlar mevcut durumunuza ve hangi amaçla tecil ettirdiğinize göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada askerlik tecil ettirme için gereken şartlar;

  1. Okuma Nedeni ile Tecil Ettirme

Askerliğinizi ertelemenin ilk şartı okumaya devam ediyor olmanızdır. Eğer aktif olarak bir öğrenciyseniz askerliğiniz bu durumda tecil olacaktır. Bu bağlamda aktif olarak lise veya dengi bir okulda okuyan öğrenci askerliğini 21 yaşına kadar, yüksek öğrenimde aktif olarak okuyan bir öğrenci 30 yaşına kadar ve lisans üstü eğitimde okuyan bir öğrenci 32 yaşına kadar askerliğini erteleyebilir. Yani siz lise öğrenciyseniz ve hala mezun olmadıysanız 21 yaşından sonra askerliğe gitmeniz gerekir. Eğer lisans veya ön lisans okuyorsanız bu durumda 30 yaşından fazla okuyamazsınız. Yüksek lisans veya doktora yapıyorsanız da en fazla 32 yaşınıza kadar okuyabilir ve askerliğinizi tecil edebilirsiniz. Sonrasında askerliğe gitmeniz gerekmektedir.

Bunun yanında açık öğretim liselerinde okuyanların askerliğini tecil etme hakkı bulunmamaktadır. Yine aynı şekilde bir lisans bölümü bitirdikten sonra tekrar farklı bir lisans bölümü okumak isteyenlerin de askerliği tecil olmamaktadır. Eğer okuyarak askerlik tecil ettirme işlemini yapmak istiyorsanız bu durumda lisanstan sonra yüksek lisansa, yüksek lisanstan sonra da doktoraya gitmeniz gerekir. 

  1. Okul Sonrasında Askerlik Tecil Ettirme

Mezun olduktan sonra da askerliğini tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Bu bağlamda lise mezunu olduktan sonra 3 yıl, lisans mezunu olduktan sonra 2 yıl ve yüksek lisans mezunu olduktan sonra da 1 yıl askerliğinizi erteleme hakkınız bulunmaktadır. Tabii ki bu noktada da yukarıdaki yaş limitleri geçerlidir. Yani lise mezunu bir kişi 21 yaşını geçtiyse tecil hakkı ortadan kalkacaktır. Yine aynı şekilde üniversite (lisans) mezunu bir kişi 30 yaşından, yüksek lisans mezunu bir kişi de 32 yaşından sonra askerliğini tecil ettiremeyecektir.

  1. Yurt Dışında Çalışma Durumunda Erteleme

Yurt dışında çalışıyor olmanız durumunda da askerliğinizi tecil etme hakkınıza sahip olursunuz. Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıdığı yabancı ülkelerde çalışma ve oturma izniniz varsa bu durumda erteleme hakkına sahip olursunuz. Burada da bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yurt dışında yaşayan erkek Türk vatandaşları için askerlik erteleme yaşı 35’tir. Bu yaştan sonra istisnai şartlar haricinde erteleme başvurusu yapılamamaktadır. 

MSB sitesinde konu ile ilgili içeriğe bakmanızı tavsiye ederiz

Bunun yanında oturma izniniz varsa ama çalışma izniniz yoksa en fazla bir yıl erteleme yapılmaktadır. Hem çalışma hem de oturma izniniz varsa birer yıllık süre ile 3 kere yani toplamda 3 yıl erteleme hakkınız vardır.

Parayla diploma veren üniversiteler ile ilgili bilgi almak için buradaki bağlantıdan ilgili içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Yapılır

Askerlik erteleme başvurunuzu yapabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar hangi durumda ertelediğinize göre farklılık göstermektedir. Eğer öğrenciyseniz bu durumda askerliğinizi ertelemek için gereken başvuruyu okulunuz yapacaktır. Lise veya dengi bir okulda okuyorsanız herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Askerlik tecil ettirme lise düzeyinde okul tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Kaydınız olduğu sürece askerliğiniz ertelenecektir. Tabii ki yukarıdaki şartlar sağlandığı sürece bir erteleme yapılacaktır.

Eğer üniversite de lisans öğrenciyseniz bu durumda da genellikle başvuru yapmanıza gerek kalmaz. Herhangi bir sorun olmaması durumunda üniversitede kaydınız olduğu ve 30 yaşınızı geçmediğiniz sürece askerliğiniz yine otomatik olarak ertelenecektir. Bu durumda sizin ekstra bir başvuru yapmanıza gerek yoktur.

Askerlik Tecil Ettirme sartlari

Yüksek lisans veya üstünde okuyorsanız bu durumda üniversitenize bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bazı üniversiteler yüksek lisans ve doktora seviyesinde de otomatik olarak ertelese de çoğu dilekçe istemektedir. Bu dilekçeyi asker alma şubesine veya herhangi bir askeriye binasına vermenize gerek yoktur. Sizin dilekçenizi vereceğiniz yer okulunuzun öğrenci işleridir. Üniversitenizdeki enstitüye gidip buradaki öğrenci işlerine askerliğinizi ertelemek istediğinize dair dilekçe verdikten sonra askerliğiniz ertelenecektir. 

Askerlik tecil ettirme işleminde sizin devreye girdiğiniz kısım mezun olduktan sonrasıdır. Mezun olduktan sonra eğer siz başvuru yapmazsanız otomatik olarak bir erteleme söz konusu değildir. Bu durumda iki seçeneğiniz vardır. İsterseniz bir asker alma şubesine gidip buradan askerliğinizi ertelemek istediğinizi bildirebilirsiniz. İsterseniz de E-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuru da bulunmak daha kolaydır. E-devlet üzerinden askerliğinizi ertelemek için;

Yurt dışında çalışıyorsanız ve askerlik tecil ettirme işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumda da bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğuna giderek işlem yapabilirsiniz. Konsolosluğa gitmeden önce mutlaka internet üzerinden randevu almalısınız. Aksi halde işlemleriniz uzayabilir. Bulunduğunuz ülkedeki konsolosluk size gerekli olan süreci gösterecek ve askerliğinizi erteleyecektir.

Eğitim danışmanı sertifikası nedir? Merak ediyorsanız buradaki içeriğimize bir göz atın.

Askerliği Tecil Ettirme İçin Gerekli Belgeler

Askerliğinizi hangi durumda tecil ettirdiğinize göre gerekli belgelere değişiklik göstermektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mevcut olarak öğrenciyseniz zaten işlemleri okulunuz yapacaktır. Bu durumda herhangi bir belge gerekmemektedir. Sadece lisans üstü eğitim öğrenciyseniz okulunuza bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bunun dışında özel bir belge istenmemektedir.

Askerlik Tecil Ettirme gerekli belgeler

Mezun olduktan sonra askerlik erteleme başvurusu yapıyorsanız bu durumda başvuruyu nereden yaptığınıza göre istenilen belgeler değişecektir. Eğer başvurunuzu e-devlet üzerinden yapıyorsanız yine sizden bir belge istenmemektedir. Bilgileriniz sistem üzerinden çekilmekte ve fiziki olarak bir belge vermenize gerek kalmadan tecil işleminiz gerçekleşecektir. Eğer bir asker alma şubesinden işlem yapacaksanız bu durumda;

Asker alma şubesine kimliğiniz, fotoğrafınız ve mezuniyet diplomanız ile gitmeniz yeterlidir. Asker alam şubelerinin içerisinde fotokopi çektirebileceğiniz (parası karşılığında) kısımlar bulunmaktadır. Bu kısımlardan rahatlıkla fotokopi çektirebilirsiniz. Zaten şubelerde size gerekli olan yol gösterilecektir. 

Yurt dışında yaşıyorsanız ve askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız en çok belge istenilen durumlardan birisi budur. Yurt dışında askerlik ertelemek için gerekli olan belgeler;

Bunun yanında posta yolu ile başvuru yapacaksanız tebliğ belgesi ve taahhütname de gerekli olan belgeler arasındadır. Askerliğinizi tecil ettirmek için konsolosluğa gitmeden önce gerekli olan belgeleri sormanız iyi olacaktır. Belli durumlarda ekstra belgeler istenebilmektedir. Temel olarak istenen belgeler ise yukarıdakilerdir. 

Diğer İçeriklerimiz