Birçok öğrenci istediği alanda üniversite okumak istiyor. Bu konuda sözel bölüm tercih etmek isteyen öğrenciler önü açık sözel bölümler hangileri öğrenmek istiyor. Öğrenciler için gelecekteki mesleklerini seçmek her zaman kolay değildir, ancak lise son sınıfa gelmiş olanlar için özellikle zordur. Lise yıllarında okudukları bölümler için olası kariyerleri araştırmaya başlamış olmaları gerekir.

Üniversitede bir bölüm seçmek zor bir iştir. Bu seçim hayatınızın geri kalanını değiştirebilir, bu yüzden akıllıca seçim yapmak önemlidir. Bazı öğrenciler şu gibi soruları dikkate alır: Bu bölümde herhangi bir iş var mı? Bu bölüm benim için doğru bölüm mü? Bu bölüm ilgimi çekiyor mu ya da gençken ilgimi çekmiş miydi?

Üniversitelerdeki en iyi bölümler üzerine devam eden yazı dizimizde seçim yapmanızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz ancak unutmamak gerekir ki iyi çok göreceli bir kavram. Evet, iş olanaklarına göre tercih yapma noktasında iyi bölüm dediğimiz şey daha somuttur ama yine de herkesin talepleri bu gibi konularda farklılık gösterebilir.

Önü Açık Sözel Bölümleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İlgi alanlarınızın ne olduğunu biliyorsanız ve bu ilgi alanları yeteneklerinizle örtüşüyorsa, bir bölümde eğitim alıp almayacağınıza karar vermeniz daha kolay olacaktır. Bunun nedeni, bir konuda güçlü bir yeteneğiniz varsa ve bu zevk aldığınız bir şeyse, muhtemelen o konuda başarılı olacağınızdır.

Önü Açık Sözel Bölümleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayrıca, belirli bir alana ilginiz varsa ve bu konuda yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, o disiplin hakkında biraz araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Bölüm nasıl, neler öğretiliyor, hocalar kimler gibi sorular sizin için yol gösterici olmalı. Tecrübeli kişilere sorular sorarak, çalışma alanının gerçekten sizin için uygun olup olmadığını ve devam etmek isteyip istemediğinizi anlamaya çalışın.

Uzaktan Üniversite okumak ile ilgileniyorsanız buradaki içeriğimize bir göz atın !

Sözel Meslekler ve Maaşları

Sözel bölüm mezunları mesleklerini icra ederken farklı maaşlar alacaklardır. Yeni mezunlar taban maaşla başlarlar ancak alanlarında deneyim kazandıkça maaşları artar. Birçok sektörde meslekler için başlangıçta bir taban maaş vardır. Örneğin yeni mezun bir gazeteci ile 5 yıllık iş tecrübesi olan bir gazetecinin maaşı arasında fark olacaktır. Bu farkı yaratacak olan sizlersiniz. Kendinizi ne kadar geliştirir ve yeniliklere açık olursanız her zaman en iyi işi en yüksek maaşla bulabilirsiniz.

Sözel Meslekler ve Maaşları

Aşağıdaki tabloda çeşitli mesleklerin maaşları ve bunlara karşılık gelen gelir aralıkları ile özel sektördeki tavan maaşlar listelenmektedir. Ortalama maaş bilgileri, enflasyonun dikkate alındığı 2022 yılı verilerine dayanmaktadır. En yüksek maaş alan sözlü meslek, ayda ortalama 18 bin Türk lirası kazanan televizyon ve radyo iletişim uzmanları olurken, öğretmenler ayda ortalama 6 bin Türk lirası kazanmaktadır.

MesleklerEn düşük MaaşEn Yüksek Maaş
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık6.000 TL12.500 TL
Özel Eğitim Öğretmeni 6.000 TL6.500 TL
Okul Öncesi Öğretmeni 6.000 TL6.500 TL
Gastronomi ve Mutfak Sanatları6.000 TL14.500 TL
Görsel İletişim Tasarımı5..500 TL12.000 TL
Medya ve İletişim6.500 TL13.500 TL
İslami İlimler5.500 TL17.000 TL
El Sanatları5.500 TL18.000 TL
Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 6.500 TL16.000 TL
Sanat Tarihi 7.500 TL19.000 TL
Fotoğraf 5.500 TL16.500 TL

Sözel Meslekler ile ilgili bir içeriğe buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Önü Açık Sözel Bölümler Hangileri?

Türkiye’de Önü Açık Sözel Bölümler alanında eğitim alan kişilere henüz hak ettikleri değer verilmiyor. Bunun sonucu olarak önü açık sözel bölümler mezunları yurt dışına gitmeyi ya da akademik kariyer yapmayı tercih ediyor. Şanslı olanlar ilk birkaç yıl içinde iş bulup profesyonel hayata başlayabiliyor. Siz de üniversite yıllarınızda kendinizi geliştirerek ve entelektüel birikiminizi artırarak hayalinize kavuşabilirsiniz.

Önü açık sözel bölümler, kamu ve özel sektörde iş imkânı sunan bölümlerdir. Bu bölümler öğrencilere mezun olduktan kısa bir süre sonra iş dünyasına girme imkânı sağlar. Üniversite tercih döneminde bölüm seçme konusunda kararsız kaldıysanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Sözel bölümler ve taban puanları için tıklayın!

Önü Açık Sözel Bölümlerle Nasıl Başarılı Olunur?

Önü Açık Sözel Bölümler açısından güçlü yönlerinizi fark ettiniz ve ilgi alanlarınıza uygun bir bölüm seçtiniz. Diplomanızı bu bölümde tamamlamalısınız, ancak yabancı dilde ikinci bir diploma almayı da düşünebilirsiniz. Alanınızla ilgili seminerlere katılarak becerilerinizi geliştirebilir ve alandaki diğer insanlarla bağlantılar kurabilirsiniz. Mümkünse, size gerçek dünyada deneyim kazandıracak bir staj veya iş fırsatı arayın.

Kendinizi hem profesyonel hem de kişisel olarak geliştirmeye devam etmeniz önemlidir. Ne kadar çok deneyim kazanır ve becerilerinizi ne kadar çok geliştirirseniz, o kadar başarılı olursunuz ve iyi bir iş bulma olasılığınız da o kadar artar.

Diğer içeriklerimiz ilgilinizi çekebilir !