Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak için benzer tavsiyeler sunan web siteleri ile karşılaşacaksınız. Bu kaynakların ortak noktasının yazılım mühendisliği olduğunu söyleyebiliriz. Evet, Türkiye’de okumak ve yurtdışında çalışmak isteyenler için böyle bir liste paylaşacağız.

Aynı meslek grubundan bazı kişiler Amerika’da kolaylıkla iş bulabilirken bazıları Edirne’den çıkmakta bile zorlanıyor. Bu nedenle araştırma yaparken türkiyede okuyup yurtdışında çalışmak için meslekler ya da üniversitede seçeceğiniz bölümden ziyade sizi doğru sonuca götürebilecek düşüncelere odaklanmalısınız.

İstediğiniz mesleği başka bir ülkede yapmak için yurt dışında okumak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Türkiye de okuyup yurt dışında çalışabilirsiniz. Peki Bu meslekler hangileridir?

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak İçin Meslekler

Türkiye de okuyup yurtdışında çalışmak için, hangi mesleklerin yabancı işverenler için en cazip olduğunu anlamak gerekir. Büyük ülkelerde iş imkanı sağlayan farklı bölümlerin bir listesini paylaşıyoruz.

Size karşılaşabileceğiniz her durumun bir listesini vermeyeceğiz. Doğru soru, yurtdışında çalışmak için hangi bölümü okumanız gerektiği değil, yurtdışında çalışmak için neye ihtiyacınız olduğudur. Önemli olan üniversite ya da bölüm değil, dil bilmek, uzmanlık geliştirmek ve kendinizi kanıtlamaktır.

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak İçin Neler Gereklidir?

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak ilgileniyorsanız, bir dili, özellikle de İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak iyi bir fikirdir. Türkiye’de okurken, yurtdışında nasıl çalışılacağını öğrenmek ve dil becerilerinizi geliştirmek için dil okullarına başvurabilir veya Work and Travel yapabilirsiniz. Work and Travel hayalinizdeki işi tam olarak gerçekleştirmese bile, en azından başka bir ülkede yaşamanın ve başka bir kültürü anlamanın nasıl bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu konu hakkında detaylı bir bilgi verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dil öğrenmenin yanı sıra, nerede eğitim aldığınız da Türkiye’deki deneyiminizi etkileyecektir. Türkiye’deki birçok üniversite yabancı üniversitelerle işbirliği yapmakta ve Erasmus programları aracılığıyla bir dönem veya bir yıl boyunca yabancı bir üniversitede eğitim alma fırsatı sunmaktadır.

Küresel bir şirkette çalışmak, size yurt dışında fırsatlar sunacağı için istediğiniz işe yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca küresel bir şirkette çalışarak Türkiye’deki kariyerinizi ilerletmeniz de mümkün olabilir. Örneğin bir Türk şirketinde çalışıyorsanız ve Türkiye’de eğitim almak istiyorsanız, küresel bir şirkette çalışmanız kendinize birçok kapıyı kolayca açabilmeniz için önemli olacaktır.

Yurtdışında kolay iş bulacağınız meslekler hakkında bir Ekşi Sözlük içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı İmkanı Olan Üniversiteler

Yurtdışı imkanı olan üniversiteler Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen mavi diploma veren üniversitelerdir. Bu mavi diplomalar AB standartlarında eğitim aldığınızı gösterir. Mavi diploma veren 72 Türk üniversitesi bulunmaktadır.

Yurtdışında okumak ile ilgileniyorsanız bununla ilgili detaylı bir içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Erasmus programı hemen hemen tüm üniversitelerde mevcut olup hem ülkeyi hem de iş olanaklarını öğrenmeniz için bir fırsat olabilir. Erasmus öğrenci değişim programı ile birçok üniversiteden faydalanmanız mümkün olabilir. Başvuru şartları için not ortalaması ve maddi koşullar incelenir. Bir ya da iki dönem yurtdışında eğitim alarak hem ülkeyi hem de iş olanaklarını öğrenmeniz mümkün.

Türkiye de Okuyup Yurtdışında Çalışmak imkanı sağlayan birçok üniversite var. Kültür Bakanlığı tanıtım personeli olarak çalışmak, özellikle kamu çalışanı olarak yurtdışına gitmenin bir yoludur. Örneğin konsolosluk personeli olmak için birçok üniversite bölümünden faydalanabilirsiniz. TSK ya da NATO ortak projeleri için kadrolu pozisyonlar var. Kültür Bakanlığı tanıtım elemanı olarak birçok pozisyon ve üniversite bölümü kabul ediliyor.