Makedonya Üniversitesi Bölümleri

Son yıllarda üniversite sınavlarına giren öğrencilerin her geçen yıl biraz daha zorlaştırılan sınavlardan yakındığı hepimizin malumu… bu nedenledir ki öğrenciler farklı farklı arayışlar içerisine girmekte. Kimileri istedikleri bölüme puanları yetmediğinden hayallerine veda ederek başka meslek dallarına yönelirken, kimileri ise yurt dışında uygun fiyat aralığında denklik belgesinde sorun çıkmayacak üniversiteleri araştırarak hayallerini gerçekleştirme arzusu ile istedikleri eğitimi yurt dışında almak istiyor. Bizde Makedonya’da eğitim almak isteyenler için Makedonya’yı ve eğitim sistemini tanıtmak istiyoruz.

Makedonya Üniversiteleri

Makedonya’da Üniversiteleri ‘ne değinmeden önce şunu belirtelim, Makedonyada herhangi bir üniversitede okumanın tek şartı lise veya meslek lisesi mezunu olmaktır. Burada lise diploma notu veya öncesinde üniversite sınavına girme şartı da aranmamaktadır. Ayrıca makedonya üniversitelerinde yerleşmek istediğiniz bir bölümün taban puanı da bulunmamaktadır.

Makedonya Üniversiteleri

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız üniversitelerde istediğiniz bölüme kayıt yaptırmak için lise diplomanız ile kolayca kayıt yaptırarak üniversitlerin istedikleri bir takım prosedürleri(evrak işleri) de  tamamladıktan sonra ister Türkçe, ister Makedonca, ister İngilizce dilinde eğitim hayatınıza başlayabiliyorsunuz.

Makedonya Üniversitesi Bölümleri nden bahsedersek;

Makedonyada okumak isteyen bir öğrenci istediği her fakülteyi tercih edebilmektedir. Tıp fakültesinden – Hukuk fakültesine, Mühendislik Fakültesinden – Eğitim Fakültesine kadar daha pek çok fakültede eğitim almak mümkün. Bunun yanı sıra meslek yüksek okullarını da tercih edebilir veya Sata Eğitim Koçluğu nu da tercih ederek sadece alanınıza uygun bir eğitim alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Makedonya Üniversitesinde alabileceğiniz eğitimleri ve fakülteleri madde madde sıralayacak olursak;

Bazı Makedonya Üniversitesi Bölümleri

Makedonya Üniversitelerinden Türkiye’ye Yatay Geçiş İmkanı !

Makedonday Üniversiteleri nde herhangi bir fakültede okuyan bir öğrencinin Türkiye’deki bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istemesi halinde, her yıl belli tarihler arasında üniversiteler senatosu tarafından ilan edilen ve bölümlerin kontenjan sayısının yarısını geçmeyecek şekilde öğrenci alımlarını takip etmesi gerekmektedir. Üniversite senatoları yatay geçiş için başvuru şartlarını her yıl Haziran ayının 30’una kadar Yüksek Öğretim Kurumuna bildirilmektedir. Yatay geçişlerde yurt içinde bir üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencinin başarı sıralaması aranmaktadır. Ayrıca yatay geçiş için yurt dışındaki üniversitenin YÖK tarafından muhakkak tanınmış olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra birde özel durumlar bulunmaktadır.

Örneğin;

Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin anne ve babası devlet memuru ise ve yurt dışındaki görevleri sona erdiğinden Ülkeye dönüş yapmak zorunda olmaları halinde, veya öğrencinin anne ve babasının işçi olması ve de işlerinin sona ermesinden dolayı Ülkeye kesin dönüş yapmaları halinde bu durumun belgelenmesi yatay geçiş için başvuru şartı olarak yeterli görülmüştür.

Makedonya Üniversitesi Bölümleri Denklik İşlemleri

Makedonya Üniversiteleri denklik işlemlerinde sonradan bir sıkıntı yaşamamak adına Makedonyada öğrenci olmak isteyen bir öğrencinin kayıt yaptırmadan önce muhakkak T.C. Yüksek Öğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına bir dilekçe yazarak yurt dışındaki Yök tarafından tanınan ve denklik belgesi verilen üniversiteler hakkında ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Aksi takdirde; binbir türlü hayallerle bitirilen üniversitenin tanınmamasından dolayı denlik belgesi alamayacak ve harcanan zamandan öte büyük bir hayal kırıklığı yaşaması kaçınılmaz hale gelecektir. Dolayısıyla YÖK’e dilekçe yazarak tanınan üniversiteleri, istenen evrakları, denklik verilmesi için önceden Türkiye’de bir sınav şartının aranıp aranmadığı, devam zorunluluğu gibi bilgileri yazılı bir evrak şeklinde temini gerekmektedir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit