Azerbaycan bakü devlet üniversitesi taban puanları diye bir durum yoktur. Çünkü lise diplomanızın olması bu üniversiteye girmeniz için yeterlidir. Bu üniversiteyi seçecek olan kişilerin en merak ettiği şeylerden biri de YÖK denkliği var mıdır? Evet vardır. Azerbaycan bakü devlet üniversitesi taban puanları sizin için araştırdık. Bakü Devlet Üniversitesi’nde eğitim ücretli olup, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğretim ücreti Uluslararası İlişkiler Programı için 1500 ABD $ dır, Psikoloji Programı için 1200 $ dır. Okul ücreti peşin olarak akademik yıl başında ödenir.  Okul ücretleri, konaklama ücretleri sene içerisinde değişiklik gösterebilir.

Azerbaycan Bakü’de  Yaşam


Ülkemizde öğrencilerin üniversiteye geçiş sisteminde zorlanması, özel üniversitelerin eğitim ücretlerinin yüksek olması ve yabancı dil öğrenmenin artık bir tercihten çıkıp gereklilik haline gelmesiyle yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Azerbaycan devlet üniversitesi taban puanları ancak Türk lirası ile yaşanan kur farkından dolayı öğrenciler ve aileler daha ekonomik alternatiflere yönelmiş ve ABD, İngiltere, Avustralya veya Avrupa ülkelerinden ziyade Türkiye’ye komşu olan ülkelere daha çok ilgi duymaya başlamıştır.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denkliği


Azerbaycan bakü üniversitesi taban puanları
olmadığı gibi yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemine denklik denilmektedir. Diploma denklik belgesi talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren resmi bir belgedir. Türkiye’de yabancı diplomalara YÖK tarafından değerlendirme yapılarak denklik verilmektedir. Azerbaycan’daki çoğu üniversite YÖK’ün resmi sitesinde tanınan olarak yayınlanmış üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK’ün bir üniversiteyi resmi olarak tanıması önem taşımaktadır. Çünkü tanımadığı bir üniversiteye denklik belgesi verme şansı yoktur. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir. Azerbaycan bakü devlet üniversitesi taban puanları olmadığı için müfredatları Türkiye’dekine benzer olduğundan hem çoğu üniversite resmi olarak tanınmakta hem de dersler uygun olduğundan ekstra eğitim almaya gerek kalmadan denklik alınabilmektedir. Üniversitelerin tanınması denklik için sadece yeterli olmamakla birlikte ders müfredatları karşılaştırmalı olarak bakılıp her bölüm için farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir