Azerbaycan üniversite puanları Azerbaycan’da okumak isteyen öğrenciler tarafından puanlar çok merak edilmektedir. Ama Bu üniversiteye girmek için puan almanıza gerek yoktur. Lise diplomanız yeterlidir. Bizler de sizler için birtakım araştırmalar yaptık. YÖK denkliği veren Azerbaycan Türk vatandaşı öğrencileri kendine çekiyor. Aynı zamanda Türkiye’deki özel üniversitelerin pahalılığından dolayı öğrenciler genelde yurtdışında YÖK denkliği veren yerlerde okumayı tercih ediyorlar. Haklı oldukları bir sebep de dildir. İngilizce ya da Rusça ağırlık olan Azerbaycan üniversite puanları nı bu yüzden seçiyor olabilirler.

Azerbaycan’da hangi üniversiteler vardır?


Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Nahçıvan Devlet Üniversitesi
Azerbaycan İktisat Üniversitesi
Azerbaycan Politeknik Üniversitesi
Bakü Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi
Odlar Yurdu Üniversitesi
Bakü Slavyan Üniversitesi
Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
Azerbaycan Diller Üniversitesi
Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi

Azerbaycan yök denkliği veriyor mu?


Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemine denklik denilmektedir. Diploma denklik belgesi, talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren resmi bir belgedir. Türkiye’de yabancı diplomalara YÖK tarafından değerlendirme yapılarak denklik verilmektedir. Azerbaycan üniversite puanları
birçoğu YÖK’ün resmi sitesinde tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK’ün bir üniversiteyi resmi olarak tanıması büyük önem taşımaktadır. Çünkü YÖK’ün tanımadığı bir üniversiteye denklik belgesi söz konusu değildir. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir. Azerbaycan’ın Bakü şehrinde birçok üniversite yer almaktadır. Bu üniversiteler arasında en popülerleri, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Fakültesi, Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi’dir. Üniversiteler belirli kriterlere göre eğitim vermektedir. Her alanda ve her bölümde farklı bir üniversite seçeneği mevcuttur. Bu konuya özen gösterilmiştir. Ancak birçok bölümü içinde barındıran Bakü Devlet Üniversitesi gibi üniversiteler de vardır. Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM Tercih Klavuzunda da yer almaktadır. Bu nedenle öğrencilerimiz Azerbaycan üniversite puanları için de tercih yaparak bu üniversitelerde okuyabilmektedirler. Örneğin, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelerden biridir. İlk 40.000 sıralamasının dışında kalan öğrenciler ÖSYM kılavuzu dışında tercih yapabilmektedir. Tüm Öğrenciler Azerbaycan’da 1 yıl İngilizce, Azerbaycan Türkcesi ya da Rusça zorunlu hazırlık görmektedir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir