Azerbaycan’da Üniversite Okumak Ekşi

Azerbaycan’da Üniversite Okumak Ekşi, Azerbaycan Türkiye’nin kardeş ülkelerinden biridir. İki devlet tek millet olarak nitelendirdiğimiz Azerbaycan’ın ortalama nüfusu 10 milyondur. Başkenti Bakü olan ülkenin halkı oldukça misafirperverdir. İlk olarak yurtdışına çıkıldığında dil bilmemek ve yol bilmemek insanı oldukça tedirgin eden bir durumdur. Fakat bunu orada yaşamanız mümkün değildir. Çünkü Azerbaycan’da da Türkçe dili konuşulur. Sizin ne söylediğinizi herkes anlayacaktır. Sanki farklı bir ülkeye gitmiş gibi değil de Türkiye içinde farklı bir ile gitmiş gibi hissedeceksiniz. Bakü son derece modern mimariye sahip bir ildir. Fazla sayıda kültür ve sanat etkinlikleri olan bu şehirde birçok müze yer alır.

Azerbaycan Üniversite Eğitimi ile İlgili Bilmeniz Gereken 5 Madde

  • Azerbaycan’da Üniversite Okumak Ekşi, ortak dil, din, geleneğe sahip olmamızın verdiği avantaj sayesinde yurtdışında okur gibi hissetmeyeceksiniz. Ayrıca kolay ulaşıma sahip olan ülkeye uçak veya otobüs ile gitme imkanınız vardır.
  • ülkede çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci eğitim alır. Bu durum kültürel yapıyı oldukça şekillendirir. Üniversitede farklı milletten arkadaşlar edinmek hem dil açısından fayda sağlayacak hem de farklı kültürler tanıyarak etkileşim artar.
  • Azerbaycan’daki üniversitelerin Türkiye tarafından tanınırlığı ve bilinirliği vardır ve YÖK tarafından denklik belgesi verilmektedir. Bu bağlamda öğrenci üniversiteyi bitirdikten sonra geri dönüp iş hayatına burada devam etmek isterse herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır.
  • Öğrenciler ister devlet üniversitesine gitsin ister vakıf üniversitesine gitsin herkesin belli ödemesi gereken harç ücreti vardır. Bu ücretlendirme devlet üniversiteleri için oldukça uygun fiyatlıdır.
  • Azerbaycan’da Üniversite Okumak Ekşi eğitim dili Azerbaycan Türkçesi, İngilizce ve Rusça’dır. Öğrenci bu üç dile de tabii tutulduğu için üniversite en az bir tanesini ana dil seviyesinde öğrenme garantisi vermektedir.

Azerbaycan’da Eğitim Görmek İçin Hangi Yolu İzlemeliyim?

Azerbaycan’da Üniversite Okumak Ekşi, için herhangi bir giriş koşulu bulunmaz. Öğrenciler lise diplomaları ile başvuru yapabilir ve özel öğrenci statüsünden yararlanabilir. Ülkedeki tüm üniversiteler Türkiye tarafından tanınır olduğu için ÖSYM tercih kılavuzundan tercih ederek de üniversite tercihi yapabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit