Azerbaycan Üniversitesinde okuyan her öğrenci yıl sonunda Azerbaycan’dan Türkiye’ye yatay geçiş yapma imkanına sahiptir. Hazırlıktan sonra yatay geçiş mümkün değildir, 1 ve 2.  sınıfının sonunda Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Azerbaycan’dan Türkiye’ye yatay geçiş, yurt dışı yatay transfer kotası ile Türkiye’deki yatay transferlerden biraz farklıdır.

Her yıl bazı üniversiteler transfer kontenjanları açar ve öğrenci alır. YÖK ile gittikleri Fakültede 2 ülke olduğundan bu geçişler genellikle bu iki ülkede okuyan öğrenciler tarafından olmaktadır. Kontenjanlar üniversiteye göre değişir ve 2-3 kişi civarındadır.
Her üniversite kendi kurallarını belirler ancak bu geçişlerde genel olarak YKS puanı %60 ve üniversitenin genel not ortalaması dikkate alınır.

Azerbaycan Yüksek Lisans

Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alacak olan Azerbaycan Eğitim Yüksek Lisansına sahip olacak öğrencilerinin lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Lisansüstü eğitim alabilmek için, Azerbaycan üniversitelerinde sınav sisteminde yüksek lisans yapma, kazanıp kazanmama imkanları vardır. Lisansüstü öğrenciler yüksek lisanslarını bölümlerine göre yapabilirler.

Yüksek Lisansı Türkiye’de yapmak isteyen öğrenciler; Azerbaycan’dan Türkiye’ye yatay geçiş yapabilirler. Bu onların eğitimine yardımcı olabilir. Uzmanlıkları ile kaliteli bir kariyere sahip olabilirler. Azerbaycan üniversitelerinin zengin kütüphaneleri ve bilgisayar ağları geniş imkanlar sunmakta, öğrencilere yaygın olarak hizmet vermektedir.

Azerbaycan Türkiye Diploma Denkliği

Türkiye ile Azerbaycan devlet üniversitelerinin diplomaları arasındaki yükseköğretim anlaşmalarına göre Türkiye’de tanınmaktadır, dolayısıyla Azerbaycan diplomalarının denklik sorunu yoktur.  Hatta öğrenciler Azerbaycan’dan Türkiye’ye yatay geçiş konusunda hiç sıkıntı yaşamamaktadır. Denklik elde etmek için öğrencilerin mezun olduktan sonra başvurmaları ve bu dönemin gerekliliklerini karşılamaları gerekir.

Günümüzde STS sınavı diş hekimliği mezunlarına denklik aşamasında verilirken;
tıp mezunlarına verilen klinik bilimler ve temel bilimler sınavları zorunludur. ÖSYM üzerinden kazanarak kaydolan öğrenciler mezun olduklarında herhangi bir sınava tabi tutulmazlar.  Azerbaycan diplomaları denklik konusunda hiçbir sıkıntı yaşatmamaktadır. Öğrenciler diledikleri ülkede, özellikle Türkiye’de diplomalarını rahatlıkla kullanabilirler. Zor koşullar sunmayan diploma denkliği hakkında; Türkiye diploma denkliği nasıl alınır araştırılmalıdır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit