Makedonya Hayat Şartları

Makedonya hayat şartları bakımından özellikle öğrenciler için oldukça cazip. 1 Türk Lirası, 10 Makedonya Dinarı civarında. Yani Türk lirası ile kıyaslandığında Makedonya’da alım gücü iyi düzeyde! Makedonya market fiyatları bakımından öğrenci bütçelerine uygun bir ülke. Örneğin; 1 kilo etin kilosu 10 ila 15 lira; yumurta 5 lira civarında satılıyor.

Makedonya ev kiraları bakımından da cazip seçenekleri sunuyor. 2+1 oda sayısındaki evlerin kirası, 150 ila 200 euro arasında değişiyor ve 4 öğrenci rahatlık ile kalabilirler. Daha lüx evler 3+1 evin kira, elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları dâhil öğrenci başı maliyeti, 200 ila 250 lira arasında değişebiliyor. Fiyatlar, kiralanan evin konumu ve özellikleri ile fatura kullanım oranlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Makedonya’da çok yabancılık çekmiyorsunuz. Ülkenin yaklaşık yüzde 50’si Müslüman ve nüfusun yüzde 25‘i de Türklerden oluşuyor. Türklere ve Müslümanlara ait çok sayıda iş yeri, market ve restoran var.

Makedonya hayat şartları denildiğinde İstanbul’dan havayolu ile yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Makedonya’ya karayolu ile Bulgaristan üzerinden ulaşım imkânı da var. İstanbul’a yaklaşık 800 kilometre uzaklıkta bulunan ülkeye karayolu ile yaklaşık 10 saatte ulaşılabiliyor.

Makedonya’da ulaşım da oldukça ucuz. Bu konuda dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olan Makedonya’da bu sebeple toplu ulaşım yaygın olarak kullanılıyor. Ülke genelinde toplu ulaşım ücretleri sabit. Öğrenciler için indirimli toplu ulaşım kartları var.

Makedonya’da Yaşam

Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmaya aday olan Makedonya Cumhuriyeti, 25.713 kilometrekare yüzölçümüne sahip şirin bir ülke. Balkan Yarımadası’nda Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk ve Sırbistan-Karadağ’a komşu olan ülke, 4,7 milyon nüfusa sahip. Türkiye ile ortak bir tarihi olan Makedonya’da halk, Türklere çok sıcak yaklaşıyor.

Türkiye ile dost ülkelerden biri olan Makedonya hayat şartları bakımından özellikle üniversite öğrencileri için elverişli bir ülkedir. Bu sebeple Makedonya’da öğrenci olmak için uygun şartlar bulunuyor. Makedonya üniversite bölümleri de, öğrencilere farklı alternatifler sunuyor. Peki, Makedonya’da okumak isteyenler için Makedonya hayat şartları nasıldır? Makedonya ev kiraları hangi düzeydedir? Bu ve bunun gibi sorunların cevaplarını derlediğimiz makalemiz, size yol gösterebilir! Makedonya’da ünivesite okumak ve daha detaylı bilgi almak için Makedonyada Üniversite Okumak ve Detaylı Bilgiler adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Makedonya Üniversiteleri

Makedonya üniversiteleri, Türkiye’deki üniversite eğitimi ile kıyaslandığında birçok bakımdan uygun alternatifler sunuyor. Türkiye dışından diğer ülkelerden de çok sayıda öğrenci eğitim için Makedonya üniversitelerini tercih ediyor. Avrupa standartlarında üniversite eğitimi imkânları bulunan ülkenin başarılı üniversiteleri var.

Makedonya hayat şartları elverili olan ülke aynı zamanda Makedonya üniversiteleri denklik bakımından sorunsuz olarak tercih edilebilir. Denklik sorunu olmayan Makedonya üniversiteleri şöyle sıralayabilir;

Ülkenin eğitim sistemi, AB eğitim sistemiyle uyumlu bir müfredata sahip. Üniversite eğitimi için sınav şartı bulunmaması da, Makedonya’da okumak için önemli bir sebep olarak görülüyor. Özellikle de Türkiye’deki üniversite eğitimin hem maddi hem de eğitim bakımından zor şartları düşünüldüğünde Makedonya üniversiteleri cazip bir alternatif olabilir!

Makedonya üniversiteleri denklik sorunu olmadan seçilebiliyor. Makedonya hayat şartları Üniversitelerin ücretleri, bölümlere göre değişiyor. Yıllık 500 ila 3 bin euro arasında değişen üniversite fiyatları, seçilen üniversiteye göre de değişebiliyor. Örneğin; Makedonya tıp eğitimi için seçilecek Makedonya Goce Delcev Üniversitesi için yıllık bin euro eğitim ücreti yeterli oluyor. Üniversite eğitimi ücretlerinde taksit imkânı da bulunuyor. Makedonya üniversiteleri, 3 aylık 2 dönemde toplam 6 ay hazırlık eğitimi veriyor.

Sata Eğitim Koçluğu Makedonya’da Ayrıcalığı Yaşayın!

Sata Eğitim Koçluğu, üniversite öğrencileri için Makedonya danışmanlık hizmetleri veriyor. Makedonya’da öğrenci olmak için gerekli şartlar, kolaylıkla sağlanabiliyor.

Makedonya diş hekimliği fakülteleri, Makedonya hukuk eğitimi ve daha fazlası için Sata Eğitim Koçluğu hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Makedonya danışmanlık hizmetleri dışında Makedonya üniversiteleri taban puanları, Makedonya üniversitelerinden Türkiye’ye yatay geçiş gibi bilgiler de sağlanıyor. Makedonya hayat şartları Sata’nın yurtdışı eğitim uzmanı danışmanları, Makedonya üniversiteleri kayıt hizmetlerinden belgelerin hazırlanmasına kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

Sata Eğitim Koçluğu, Makedonya üniversiteleri kayıt işlemlerinin ardından sizi yalnız bırakmıyor. Seçtiğiniz eve veya yurda yerleştiriyor, sağlık hizmetleri almanıza yardımcı oluyor, öğrenciler için en uygun yerler hakkında enformasyon sağlıyor. Dahası Makedonya hayat şartları hakkında tecrübeye sahip Sata Eğitim Koçluğu, ücretsiz Makedonca dil kursu da hediye ediyor!

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit