Makedonya Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak; pek çoğumuzun hayalidir ki, bunu ülkemizden çok uzaklaşmadan Avrupa standartlarında gerçekleştirebileceğimiz az sayıda lokasyon bulunur. Makedonya, kültürel bağlarımız nedeniyle biz Türklerin hiç yabancılık çekmediği, şirin bir ülkedir ve eğitim standartları bakımından oldukça geniş imkanları söz konusudur. Ülkede Makedonya üniversitesi gibi çok sayıda üniversite bulunur. Son yıllarda bir eğitim cennetine dönüşen ülkede Türk öğrenciler için son derece elverişli koşullar bulunur. Makedon üniversitelerinin bir tanesinde Türkçe eğitim bulunmakla birlikte, okullara giriş koşulları bir çok Avrupa ülkesinden daha uygundur. Makedonya üniversite fiyatları da yine diğer Avrupa ülkelerine göre uygun seviyelerde yer alır. Yani Makedonya üniversite okumak aslında yapabileceğiniz en doğru tercihlerden birisi olacaktır.

Makedonya’da Yaşam

Makedonya; bir Avrupa Birliği Aday ülkesidir. Denize kıyısı bulunmayan bu ülke, her ne kadar uzun süre Osmanlı egemenliği altında kalmış olsa da, yoğun bir Avrupa kültürü altındadır. Aslında Kosova, Bosna ve Arnavutluk gibi ülkelerin yoğun Müslüman nüfusları nedeniyle modern bir Türk kentinden ayırt etmek oldukça zordur. Türk öğrencilerin Avrupa’da zorlandıkları beslenme konusunda Kosova’da herhangi bir sorun yaşanmaz. Bizim kültürümüzün bileşenlerinden birçok öğeye burada ulaşmak mümkündür. Kosova ekonomik olarak çok güçlü bir ülke değildir. Buna bağlı olarak alım gücü endeksinde Avrupa’nın alt sıralarında yer alır. Tabii bu Makedonya üniversite okumak için buraya giden öğrenciler için büyük bir avantajdır. Makedonya üniversiteleri, Türkiye’deki özel üniversitelerden daha düşük öğrenim fiyatlarına sahiptir demek yanlış olmaz ki asgari ücretin 230 euro olduğu bu para ile insanların ev geçindirip çocuk okuttuğu bir ülkedir Makedonya. Öyle ki, Makedonya üniversite fiyatları 1000 Euro ile 3000 Euro arsında değişen fiyatlara sahiptir.

Ülkemizde özel üniversitelerden alınacak eğitim fiyatları bu değerlerin üzerindedir ki, bunun iki katı fiyatlar da söz konusu olabilmektedir. Bu değer bize bir başka bir durumu daha gösterir, o da Makedonya’da yaşamak için çok ciddi bütçelerin harcanmasının gerekmemesidir. Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki fiyat farklılığı uçurumu, Makedonya için geçerli değildir. Hemen hemen Türkiye’deki günlük harcamalarla bu ülkede rahatlıkla yaşanabilir.

Makedonya Nerede?

Makedonya; Yunanistan’ın kuzeyinde, Arnavutluk, Kosova ve Bulgaristan tarafından çevrelenen ülkenin başkenti olan Üsküp, İstanbul’a 800 km uzaklıktadır. Yani aslında bu kentin uzaklığı Antalya kadardır. Karayolu ile 8-10 saatte erişilebilen ülkede kalmak için Makedonya vizesi alınması gerekir. Bunun için konsolosluklar ve büyükelçilikten işlemler kolayca gerçekleştirilebilir. Özellikle öğrenci vizesi almak noktasında herhangi bir sorun yaşanmaz ve vize çıkarma süreci kısa zaman içerisinde tamamlanır. Makedonya üniversite okumak üzere yaptığınız başvurunun kesin kabulü veya ön kabulü ile başvurunuzu yapabilir, kolayca vize alabilirsiniz. Yalnız ülke bir AB sınır birliği ülkesi olmadığından alacağınız vize sadece Makedonya için geçerli olacaktır.

Makedonya İklimi ve Coğrafya

Makedonya klasik bir iç ege ülkesinin coğrafi dokusuna sahiptir. Ancak tüm balkan ülkelerinde olduğu gibi bu ülkenin de yeşillik oranının bizden biraz daha fazla olduğu söylenebilir. Sıcaklık ve yağış değerleri de ege illerine göre biraz daha serttir. Ancak buna karşılık yaz aylarında belirli kesimlerinde sıcaklıklar 40 dereceye kadar ulaşabilir. Etrafı dağlarla çevrili olan ülkenin yüksekliğinin düşük olması kış aylarında sıcaklık değerlerinin nadiren çok düşük seviyelere inmesini sağlar. Ortalama sıcaklıklar kış aylarında 1 ile 3 derece arasında iken ortalama en düşük sıcaklık an ez -15 derece olarak ölçülmüştür. Tabii bu sıcaklık değerlerinin hangi ilde olduğunuza bağlı olarak değişebileceğini de belirtmek gerekir. Makedonya üniversite okumak için bu anlamda da son derece uygun bir ortamdır. Doğa ile baş başa otantik bir dokuya sahip bu ülkede, hayatın tadını çıkarmak için son derece elverişli bir ülkedir.

Yüksek Standartlarda Eğitim

Makedonya üniversite okumak tüm diğer özelliklerinin yanı sıra, eğitim standartları bakımından avantajlara sahiptir. Ülkedeki tüm devlet üniversiteleri YÖK tarafından denkliğe sahiptir. Bunun yanında özel üniversitelerin de  büyük çoğunluğu denklik koşullarına sahiptir. Yani buradan alacağınız bir diploma; Türkiye’deki bir okuldan alınmış gibi olacaktır. Tabii eğitimi bir Avrupa ülkesinde almış olmanız ayrı bir avantajı ortaya koyar. Makedonya; Avrupa Birliği tam üyesi olmasa da, eğitim vasıfları bakımından birliğin standartlarını uygular. Yani burada alacağınız eğitim yüksek standartlarda bir eğitim olacaktır. Makedonya üniversite okumak için şimdi harekete geçin, siz de istediğiniz mesleğe en iyi koşullarda eğitim alarak sahip olun.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir