Makedonya Üniversiteleri

Dağılan Yugoslavya’nın en güneyinde yer alan yeni devletlerden bir tanesi olan Makedonya, yabancı öğrenciler için sunduğu yüksek öğrenim fırsatları ve sahip olduğu avantajlı yaşam koşulları ile son yıllarda dikkat çekmektedir. Makedonya, sahip olduğu kozmopolit yapı ile dünyanın her yerinden öğrenciyi ağırlamakla birlikte Makedonya üniversiteleri Türk öğrenciler tarafından yoğun biçimde tercih edilir. Burada en önemli sebep elbette buradaki kültürün bizim kültürümüzle yakından ilişkili olmasıdır. Ülkenin Türkiye’ye olan yakınlığı ve ekonomik olarak diğer pek çok yerden daha avantajlı koşullarının olması, ayrıca önemli bir tercih sebebidir. Makedonya üniversiteleri fiyatları; Türkiye’deki fiyatlardan daha avantajlı olabilmekte, ülkede yaşama için gerekli olan maliyetler de dikkate alındığında, öncelikle tercihinin söz konusu olduğunu kolaylıkla söyleyebiliyoruz.

Makedonya, bir ok üniversiteye ev sahipliği yapar. Küçük bir ülke olmasına karşın ülkede 20’nin üzerinde üniversite bulunmaktadır. Hemen her branşın bulunduğu Makedonya üniversiteleri uygun eğitim fiyatları ile hizmet verirler.

Makedonya Üniversiteleri Giriş Koşulları

Makedonya üniversiteleri, ÖYSM kılavuzunda yer alan kontenjanları ve doğrudan başvurulması gereken kontenjanları olmak üzere iki grupta yer alır. YKS sınavında direkt tercihe dilecebilecek az sayıda okul bulunmakla birlikte, okulların kabul koşulları çok zor değildir. Buradaki okulların bazıları sadece lis eve dengi okul diploması ile başvuru kabul etmektedir. Tabii bazı okulların yabancı dil koşulları olduğundan, bu okullara kayıt olmadan önce yabancı dil yeterliliğinin ispat edilmesi gerekir. Eğer bu yeterlilik söz konusu değilse, örneğin İngilizce eğitim veren okullarda İngilizce dil okulu programlarına katılarak, giriş hakkı kazanmak mümkündür.

Makedonya üniversiteleri kayıt koşullarının zorlu olmaması, pek çok öğrencinin bu ülkede eğitim almaya yönelmesi için önemli bir sebeptir. Hukuktan, tıp fakültesine kadar ülkede her alanda eğitim alınabilir ve başvuruları karşılayacak kontenjan bulunur. Öğrencilerin bölümler, katılım koşulları ve kontenjanlar ile ilgili detaylı bilgilere erişmek için yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti alması önem arz eder. Zira her ne kadar zorlu koşullar olmasa da, ülke ile doğrudan bağlantılı veya bu ülkede faaliyet göstermekte olan firmaların daha profesyonel bilgi transferi yaptıkları belirtilmelidir. Ayrıca bu firmalar öğrencilerin işlemlerini de sevk ve idare edebilmektedir.

Makedonya Üniversiteleri Listesi

Makedonya üniversiteleri Avrupa standartlarında öğretim veren kurumlardır. Ülkede her yıl yeni bir eğitim kurumu sisteme dahil olmaktadır ki, açılan her okul daha yüksek standartlara sahip olmaktadır. Nitelikli eğitim alabileceğiniz okullar başlıca;

Makedonya üniversiteleri, uygun fiyatlı ve yüksek standartlı eğitim almak isteyenler için oldukça avantajlı kurumlardır. Ülkede devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler bulunur. Makedonya’da 1000-4000 Euro arasında değişen yıllık eğitim maliyetleri ile eğitim alabilmek mümkündür.

Makedonya’da Sosyal Hayat

Makedonya üniversiteleri sayısı arttıkça ülkenin sosyal yapısını da etkilemektedir. Mevcut şartlar altında ülkede eğitim sezonu içerisinde pek çok farklı ülkeden öğrenciler bulunur. Ülkenin yoğun bir nüfusa sahip olmaması nedeniyle eğitim için kentlerde bulunan öğrenciler sosyal hayatın şekillenmesine önemli katkılar yaparlar.

Makedonya, eski bir doğu bloğu ülkesi olmakla birlikte, Türk kültürünün izlerini taşır. Ülke yıllarca Osmanlı tarafından yönetilmiş ve bölgede Türk nüfus bir dönem toplam nüfusun ağırlığını teşkil etmiştir. Halen nüfusun yarıya yakını Müslüman’dır. Özellikle Üsküp, yoğun bir Türk ve Müslüman nüfusuna sahiptir. Hatta ülkenin Türkiye ile doğrudan ciddi politik ilişkileri de söz konusudur. Bu nedenle bu ülkede eğitim almak isteyen Türk öğrenciler herhangi bir zorluk çekmezler. Barınma ihtiyacının karşılanması noktasında Makedonya üniversiteleri yurt ve benzeri imkanları öğrencilere sunarlar. Bu imkan yerine konaklama koşullarını kendileri temin etmek isteyenler için de yeterli imkan bulunmaktadır.

Makedonya üniversiteleri tercih ederek, ülkeye gelen Türk öğrenciler, kendilerini İstanbul’da gibi hissedebilir ve hiçbir yabancılık çekmezler. Bu noktada sosyal yaşamın da en az ülkede eğitim fiyatları avantajı kadar önemli olduğuna vurgu yapılması doğru olur. Makedonya üniversiteleri tercih etmek isteyen öğrencileri bu ülkeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilir ve kariyer planlarını en iyi şekilde yapabilirler.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir