Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri nde eğitim almak bir hayal mi? Elbette ki değil, sadece bir takım aşamaları bulunmakta ve bizde sizlere bu aşamalarda rehberlik etmek istiyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim, Almanya’da bulunan tüm üniversiteler  YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir. Sadece lisans veya ön lisans alanında değil, yüksek lisans ve master yapmak isteyen bireyler için de eğitim veren ve tüm dünya da tanınan diplomalarıyla olağanüstü bir eğitim sistemine sahip üniversitelerdir. Denklik ile ilgili makalemizi incelemek için tıklayınız.

Almanya Üniversiteleri nde Eğitim Alma Şartları

  • Üniversite Sınavına girmek ve lisans bölümü tercih edebilmek için en az 180 puan almak, ön lisans bölümlerinden birini tercih etmek için en az 140 puan almak,
  • Almanya Üniversiteleri nde Tıp Eğitimi almak isteyenlerin YGS/LYS sınavında en az ilk 40 bin, hukuk eğitimi almak için ilk 150 bin kişi arasına girmek, diğer lisans bölümlerini tercih edebilmek için ise üniversite sınavında, istenen bölüm için en son puanı alan kişinin aldığı puanı alabilmek gerekmektedir.
  • Ön lisans bölümlerinden birini terceh etmek için en az 140 taban puanını almak gerekmektedir.

Almanya Üniversiteleri nde eğitim alan bir öğrenci denklik aşamasında bir takım aşamalardan geçmektedir. Tabi bu her bölüm için geçerli olmamaktadır. Bunu bir kaç örnekle açıklayalım.

Örneğin; Almanya Üniversiteleri nde hukuk eğitimi alan bir öğrencinin aldığı dersler ile Türkiye’deki hukuk eğitiminde alınan dersler birebir aynı olmaz. Dolayısıyla eksik olan dersler Türkiye’de başka bir üniversite de öğrenciye tamamlatılmak istenebilir veya varsa denklik sınavına tabi tutulabilmektedir.

Başka bir örnekle; yine Almanya’da mühendislik eğitimi alan öğrenciye YÖK direk denklik verir veya en az bir seviye tespit sınavına tabi tutabilmektedir.

Sonuç olarak; Almanya Üniversiteleri nde eğitim veren üniversiteler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tanınmakta ve denklik aşamalarında neredeyse hiç sorun yaşanmamaktadır. Sizde Almanya’da bir üniversite de eğitim almak istiyorsanız öncelikle iyi bir danışma şirketi ile anlaşıp, kendinize bir yol haritası çizip eğitim hayatınıza başlayabilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz Üniversiteler için tıklayınız.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit