Azerbaycan Diş Hekimliği Denklik için ne yapılmalı? Kaç puan çıkarılmalı? Nasıl bir üniversite hayatına sahip olunur? Gibi sorularınızı yanıtlayacağımız bir yazı derledik.

Azerbaycan üniversitelerinde belki de en çok öğrenci alan bölüm diş hekimliğidir. Azerbaycan Diş Hekimliği Denklikiçin ekstra bir çaba göstermenize gerek yoktur. Sadece lise diploması ile kayıt yaptırabilir ve lisans eğitim programına başlayabilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız! Sınava girmenize gerek kalmadan ya da herhangi bir puanlama sistemine girmeden üniversiteli olabilirsiniz. Tabii ki ÖSYM tercih kılavuzunda var olan Azerbaycan üniversitelerine tercih yaparak da giriş yapabilirsiniz. Karar tamamen size ait. Sadece bu nedenden dolayı bile yurtdışında üniversite okumak güzel olabilir. Genel olarak sınav sisteminin zorluğu ve yıpratıcı sürecinin olması öğrencileri oldukça güç duruma sokar. Ne kadar çalışmış olurlarsa olsunlar sınav stresini ve kaygısını yenemeyen birey sınav esnasında istenmeyen durumlarla karşılaşabilir ve hayal ettiği sonuca ulaşamayabilir. Bu nedenle olabildiğinde öğrenciler rahatlatmak ve istedikleri bölümde okumalarını sağlamak isteyen Azerbaycan eğitim sistemi sayesinde artık isteyen her birey rahatlıkla diş hekimliği okuyabilecek. 

Neden Yurtdışında Okumalıyım?

Azerbaycan Diş Hekimliği Denklik için herhangi bir zorunluluğunuz yoktur. Sadece lise diploması ile kayıt yaptırabilir ve lisans eğitim programına başlayabilirsiniz. Diş hekimliği bölümü için lisans eğitim süresi 6 yıldır. Azerbaycan hükümeti, üniversite eğitimi alan her birey için eşit koşullar sağlamayı ve fırsat eşitliği yaratmayı amaç edinmiştir. Bu bölüm oldukça yoğun talep alır bu nedenle sınırlı kontenjana sahiptir.

Diş hekimliğini yurtdışında okuyarak kendinizi birçok alanda geliştirebilirsiniz. Bu alanlar;

Diplomam Türkiye’de Geçerli Mi?

Yurtdışında okuyan bireylerin, okuduğu üniversite ve bölüm mutlaka YÖK denklik belgesi vermelidir. Öğrenciler bu sayede Türkiye’de her yıl yapılan YÖK denklik sınavına girerek istenilen puanı çıkardıkları takdirde kariyer hayatlarına başlayabilirler.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir