Denklik sınavı zor mu sorusu denklik sınavına girecek öğrenciler için merak edilen bir sorudur. Şöyle ki yükseköğretim kuruluna diploma denklik belgesi almak üzere başvuran ancak sınava girebileceğine dair yükseköğretim kurulu kararı bulunmayan adaylar sınava talepleri dâhilinde başvuru yapabilirler. Diploma denklik başvuruları reddedilen adaylar sınavlara giremezler. Bir bakıma da sınav zor diyebiliriz. Bu size bağlıdır. Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için adayların bu kılavuzdaki tüm kurallara uyması zorunludur. Kurallara uymayan veya başvuru sürecinde etik dışı girişimde bulunan adayların sınavları geçersiz sayılabilir.

YÖK Denkliğe Nasıl Başvurulur?
YÖK ün internet sitesindeki başvurunun çıktısını alıp eksiksiz doldurup imzalamalısınız. Gerekli bilgileri tamamladıktan ücretini yatırabilirsiniz. Ayrıca başvuruda YÖK e verilen onaylı suret ve tercüme belgeleri başvuru sahibine iade edilmiyor ve incelemeye esas belge olarak dosyada saklanıyor. Denklik sınavı zor mu Tüm belgeler ve dekontla birlikte YÖK denklik birimine elden başvuru yapmanız gerekiyor çünkü mail yoluyla başvuru olmuyor. Yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğinin 4. maddesine göre, incelemeler belge asılları üzerinden yapılıyor. Bu nedenle denklik sınavı zor mu diploma aslının YÖK’e ibrazı zorunlu. Belge asıllarının fotokopisiyle başvuru kabul edilmiyor. Aynı zamanda eğer denklik belgenizi kaybederseniz ulusal gazeteye ilan vermeniz gerekiyor 50 TL – 100 TL arası bir fiyat karşılığında.

Başvurular ve STS Sınavları
Başvuruların sonuçlanması, üniversite eğitimi alınan kurumun bulunduğu ülkeye, gerekli yazışmalara, mezun olunan programa göre başvuruların sonuçlanma tarihi değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle kesin bir tarih verilemiyor. Süreçle ilgili YÖK çağrı merkezinden mesai saatleri içerisinde bilgi alabilirsiniz. Mezun olunan program ve üniversite ile ilgili temel kazanımlar, eğitim-öğretimin dili, programın niteliği, teorik ve uygulamalı dersler, stajlar ile projeler yönünden eksiklik tespit edildiğinde veya tereddüt oluştuğunda YÖK denklik belgesi için adaydan STS sınavı yani seviye tespit sınavı talep edebiliyor. Bu da öğrencilerin aklına denklik sınavı zor mu sorusunu getiriyor. YÖK sınavına yüzde yüz girmek zorunda değilsiniz. YÖK öğrenciden böyle bir talepte bulunursa seviye tespit sınavına giriyorsunuz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir