Makedonya Hangi Dil? Makedonya resmi dili nedir? En çok konuşulan dil hangisi? Makedonya’ya dil eğitimi için gitsem öğrenebilir miyim? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Makedonya’nın resmi dili Makedoncadır. Fakat ülke çok uluslu ve çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu için sokakta gezinirken kulağınıza birkaç farklı dil çalınabilir.

Ülke sınırları içerisinde Türkçe, Sırpça, Romanca, Arnavutça dilleri de resmi dilden sayılıyor. Artı olarak alfabe benzerliğinden ve Balkanlarda olmasından kaynaklı Bulgarca dilini de çok sık duyabilirsiniz. Küçük bir coğrafyada egemenliğini sürdüren Makedonya, 2019 yılında ülke ismini Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirdi. Makedonya Hangi dil toplumun büyük çoğunluğu resmi dili olan Makedoncayı konuşmaktadır.

Makedonya Eğitim Hangi Dilde Verilmektedir?

Makedonya’da eğitim genel olarak İngilizce verilmektedir. Özellikle üniversiteler bu noktada çok hassas davranmaktadırlar. Artık günümüz çağında öğrenmenin sonunun gelmediği ve her zaman daha fazlasının istendiği zaman diliminde özellikle yabancı dil çok önemli seviyeye geldi. Makedonya Hangi Dil halkı genel olarak Makedonca konuşsa da eğitimde çeşitliliğe ve evrenselliğe önem veren üniversiteler tamamen İngilizce eğitim vermektedirler. Hem Avrupa’dan çok sayıda öğrencinin gelmesi ile hem de her bireyin ana dil seviyesinde yabancı dil konuşabilmesi için bu eğitimleri sıkı sıkı veren üniversiteler bireylerin geleceklerinde rahat etmeleri için önem arz etmektedir.

Makedonya Hangi Dil denildiğinde ilk olarak Makedonca desek de ülkede dil çeşitliliği fazladır. Bunun özellikle gençler için çok faydalı olması da ayrı bir noktadır. Makedonya Türkiye’ye hem tarihi geçmişten hem de mesafe olarak yakınlıktan dolayı ülkemizden beslenmiş bir bölgedir. Bu yüzden her yıl Türkiye’den çok fazla öğrenci eğitim için Makedonya’ya gitmektedir. Bireyler ana dil seviyesinde İngilizce öğrenirken diğer resmi dilleri de temel seviyede öğrenmiş olarak ülkelerine geri dönerler. Ayrıca üniversiteler de zorunlu İngilizce eğitiminin yanında seçmeli olarak alacakları diğer yabancı dili de aynı disiplinle öğrenciye aktararak bilgi birikimini arttırarak genel kültürünü sağlamlaştırır. Artık ikinci dilin yetmediği zamanda Makedonya git gide yabancı dile daha da ağırlık vermektedir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir