Makedonya Üniversite Kabul Şartları

Avrupa’da tanınan köklü üniversite kurumları ile yabancı öğrencilerin dikkatini çekmeye devam eden Makedonya’da üniversite okumanın birden fazla avantajı vardır. Öncelikle ülkemizdeki üniversite sınavlarından dolayı yaşanan rekabet nedeniyle herkesin dilediği bölüme girmedeki sıkıntısı gibi bir durum Makedonya’da söz konusu değildir. Dolayısıyla, okumak istediğiniz bölüme girmek için herhangi bir yarışa tabi olmadan gelecekle ilgili hayalinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Makedonya üniversite kabul şartları sadece lise diploması şartı arayan ve kayıt için gereken birtakım evraklarla Makedonya’da üniversiteye girmek ve kaliteli bir eğitim hayatına start vermek mümkündür. Avrupa eğitim sözleşmesi Bologna sözleşmesine taraf Makedonya’nın tüm üniversitelerinden alınacak diploma ile Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde iş bulunabilir.

Makedonya Neden Tercih Edilir?

Makedonya , dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. Ayrıca, mimarisi ve turistlik mekanları ile de ön plana çıkan bir konumdadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına olan yakınlıkları ve sıcak kanlı insanları, köklü tarihi ve birikimi ile dışarıdan gelen öğrencilerin birden fazla kültürle iletişim halinde olmasını sağlar. Bunlarla beraber, üniversitelerindeki hocaların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına  olan yakın ve sıcak tutumu onlara başka ülkelerde olduğu gibi dolar , euro gözü ile bakmayışından, teknolojik imkanlara kadar Avrupa’nın en iyi üniversiteleri ile yarış halindedir. Makedonya üniversite kabul şartları Köklü kurumları bulunan ülkenin eğitim alanında başlattığı seferberlik kısa sürede başarıya ulaşmış ve ülke, kısa sürede yabancı öğrencilerin gözde eğitim mekanlarından biri haline gelmiştir.  Makedonya üniversite kabul şartları ülkenin tercih edilebilirliğini arttıran en önemli konulardan biri herhangi bir sınava tabi olmadan, dolayısıyla stres yaşamadan arzu edilen bölümün okunmasını sağlamasıdır.

Makedonya’da Okumanın Avantajları Nelerdir?

Makedonya’nın harika doğasının yanı sıra sıcak kanlı insanlarıyla tanışmanın sağlayacağı deneyimin hayat boyu faydasını görmek mümkündür. Makedonya üniversite kabul şartları ve makedonyada okumanın avantajları aşağıda verilmiştir…

  1. Ülkemizde üniversite eğitimi ücretsizdir. Ancak buna rağmen birçok kişinin hayalini kurduğu bölüme girmesi oldukça güçtür. Kısıtlı kontenjanlar, öğrenci sayısının çokluğu ve yüksek rekabet nedeniyle hayalinizdeki bölümü okuyamamanın geleceğinizi inşa etme noktasında yaşattığı dezavantajı yaşamamak için Makedonya’daki imkanlar tercih edilebilir. Çünkü herhangi bir sınava tabi olmadan arzu edilen bölümün okunması mümkündür.
  2. Yine Makedonya’da okumak, farklı bir ülkede okumaya göre daha avantajlıdır. Yani, yurtdışında eğitim hedefi olan birisinin ülkemizden çok uzakta olan bir yeri tercih etmesi, yüksek üniversite masraflarına katlanması, hayat pahalılığı gibi hususlarda sıkıntı yaşaması, bazı sorunlara neden olabilir. Makedonya’da ise, hayat gayet ucuzdur ve öğrenciler için sunulan imkanlar gayet iyidir. Yıllık üniversite ücretlerinden, ulaşım, yeme içme ve konaklamaya kadar birçok ihtiyacın karşılanması cüzi fiyatlar üzerinden gerçekleşir.
  3. Makedonya’daki üniversitelerin hemen hemen hepsi YÖK tarafından tanınır. Sadece bazı vakıf üniversitelerinde denklik kabul edilmez. Bu vasıftaki üniversitelerde okuyanlar için de YÖK tarafından denklik sınavı düzenlenir. Bu sınavı başarı ile veren öğrencilerin diplomaları denk sayılır ve ülkemizde geçerli olur.Bazı web sayfaları ve sosyal medya kuruluşkarında yapılan yorumlar STS ve sözlü mülakatlar halinde bulunan bu denklik sınavlarının zor olduğu yönünde yorumlar ve yazılarda bulunmuşlardır bu tamamiyle yanlıştır.Çünkü 100 üzerinden 40 ‘ lık bir başarı alınması gereken bu sınavda YÖK sizlere eğitim aldığınız yıllardan sorumlu olduğunuz bir sınav soruları yönlendiriyor kısacası size mesleğinizi sormaktalar ve sizde bu başarıya ulaşamıyorsanız normal olarak Türkiye’ dede çalışmanızın bir anlamı yoktur.Makedonya’daki devlet üniversitelerin hepsinin denkliği kabul edilir. Bu üniversitelerde okuyanlar, çoğu bölümlerde denklik sınavına girmesine lüzum yoktur.
  4. Makedonya dan alınan diploma tüm Avrupa ülkelerinde geçerli sayılır. Böylece, alınan diploma ile Avrupa’nın her ülkesinde iş bulmak mümkündür.Aynı zamanda öğrenciler bölümleri üzerine mezun olduktan sonra Avrupa ülkelerinde yüksek lisans,master ve uzmanlık yapabilir hem okurken hemde çalışabilirler.

Detaylı Bilgi

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

One Response

  1. Yas siniri nedir unuversite okumak için vekayit şuan için yapılıyormuş kizimi kaybettirmez istiyorum.ancak bazi bu isi yapan sirketler 800 ile 1500 euro para istiyorlar .ben kizimi makedonyada okutmak ama benimde yasim 57 bende onunla okumak isterim.yas siniri varmidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir