Rusya üniversiteleri sıralaması öğrencilere sunulan yaşam standartları, okulların kalitesi ve seçeneğin çok olması, ülkenin ve Rusya halkının öğrenciye verdiği değer, ekonomik olarak yaşanabilir bir ülke olması ve okul okumanın bütçe olarak öğrenciyi çok zorlamaması Rusya üniversiteleri sıralamasında en üst düzeyde çeşitli okul bulunmasını sağlamıştır.

Rusya’da hem devlet okulları hem de özel okullar vardır. Hangisine gitmek istediği öğrencinin lise not ortalamasına, bütçesine ve tercihine kalmıştır. Üniversite okurken ek iş ve burs arayışları ülkemizde olduğu gibi Rusya’da da vardır. Bu konuyla alakalı dönem başında devletin verdiği burstan yararlanılabilir.

Rusya Üniversitelerinde Eğitim Yılı Sayısı Nedir?

Rusya’da üniversite okumak birçok ülkeye göre daha caziptir. Gerek bulunduğu coğrafi konumu gerekse sosyokültürel durumu öğrenciler için üniversite okumaya elverişli bir ülkedir. Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da hazırlık programı vardır. Dil yeterlilik sınavına girip muaf olamayan öğrenciler için şartlı hazırlık bölümü vardır. Hazırlık yılı 1 yıl sürer.

Lisans bölümüne sıfırdan başlayan öğrenciler Rusya üniversiteleri sıralamasına göre değil lise not ortalamasına göre tercihlerini yapar ve kabulü oluşur. Lisans bölümleri 4 yıllıktır. Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler ise 2 yıllık eğitim görür. Gitmek istediği bölüm ve üniversitelerde zorlanan öğrenciler Rusya üniversiteleri bölümleri konusunda araştırma yapmalıdır.

Rusya’da kaç yaşına kadar üniversiteye gidilebilir?

Rusya üniversiteleri sıralaması na göre tercih olmaz. Öğrenciler lise not ortalamasına göre tercih yaparlar. Rusya’da üniversite için yaş şartı aranmaz. Lise mezunu her yaştan insan Rusya’da üniversite okuyabilir. Ancak sadece tıp fakültesinin bu konuyla alakalı getirdiği bir zorunluluk vardır. 30 yaşını geçkin insanlar Rusya’da tıp fakültesi okuyamaz.

Rusya devlet üniversitelerinin her yıl dönem başı verdikleri burstan yararlanmak isteyen öğrenciler başvurusunu zamanında yapmalıdır. Devlet tüm öğrencilere destek çıkmaya çalışmaktadır. Bu konu öğrencilerin yararına olacaktır. Ek iş arayanların ise Rusya’ya yerleştikten sonra bu konuda araştırma yapmaları daha mantıklı olacaktır.  

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit