Rusya’da üniversiteler açıldı mı sorusu merakla cevaplanması beklenen bir sorudur. Rusya’da öğrencilerin öğrenimleri 1 Eylül’de başlar ve 30 Haziran’da son bulur. Rusya’da üniversiteler şu an açılmıştır fakat yeni kayıtlar için güz yarıyılı beklenmelidir. Rusya’da üniversiteler açıldığından itibaren 9 aylık bir eğitim süreci olur. Bu eğitim süreci 2 farklı yarıyıldan oluşur. Lisans dönemi en az 4 yıllık, ön lisans programları 2 yıllıktır.

Rusya’da ilk defa öğrenim görmeye gidecek öğrenciler üniversitelerin kontenjanlarını kontrol etmelidir. Bazı üniversiteler kontenjanı dolduğunda başvuru kaydı öncesi tercihlerini kapatabiliyor. Bu konuyla alakalı bir danışmanlık hizmetinden yararlanabilir ya da iyi bir araştırma sonucu gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Rusya’da Eğitim Süreci ve Eğitim Sistemi

Rusya’da ilk defa öğrenim görecek öğrenciler öncelikle karar verdikleri zamanda Rusya’da üniversiteler açıldı mı bunu öğrenmelidir. Başvuru kayıtları açıksa önce başvurusu için gerekli vize işlemlerini başlatmalıdır ve belgeleri toplamalıdır. Başvuru kaydını tamamlayan öğrenci, onay süresini beklemelidir.

Rusya’da Rusça programlı üniversiteye gidecek olan öğrenci Rusça bilmiyorsa şartlı olarak hazırlık sınıfı okumak zorundadır. Şartsız üniversite okumak istiyorsa dil yeterlilik sınavından geçerli bir not almalıdır. Hazırlık sınıfı sonrası ön lisans bölümlerinden birini tercih ederse 2 yıllık bir eğitim süreciyle karşılaşır. Lisans bölümlerinden birini tercih etmesi durumunda 4 yıllık bir eğitim süreci görür. Yüksek lisans okumak için Rusya’ya gidiyorsa 2 yıllık bir eğitimle yüksek lisans diplomasını alabilir.

Rusya’da En İyi Üniversiteler

Rusya’da en iyi üniversiteleri araştıran bir öğrenci, Rusya’daki okulların dünya üzerinde iyi bir sıralamaya sahip olduğunu bilmelidir. İlk 1000’de otuz beş okul sıralamada ev sahipliği yapar.

Türkiye’ye kıyasla daha iyi okullara sahip olan ve sosyokültürel durumu en yüksek seviyelerde olan Rusya öğrenciler için üniversite okumanın avantajlı olduğu ülkelerden birisidir. Rusya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler için bir diğer avantajlı durum ise mezun olduktan sonra alınan diplomanın uluslararası geçerliliğe sahip olmasıdır. Diplomanın Türkiye’de geçerli olması için ise denklik koşullarını sağlamış olması gerekir. Bu konuyla alakalı denklik şartlarını araştırabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit