Azerbaycan üniversitesi denklik hakkında bilgiler bu yazımızda sizlerle. Azerbaycan üniversiteleri ülkemiz öğrencileri tarafından çokça tercihe edilen ülkelerden bir tanesi. Bu konuda öğrencilerin istekli ve Azerbaycan üniversitelerine ilgili olmalarının belli başlı sebepleri bulunuyor. Bunların en önemlisi olarak ülkenin Türkiye ile olan benzerlikleri diyebiliriz. Öğrenci ve öğrenci adayları Azerbaycan’da okumaya karar vermeleri halinde pek tabi ilk olarak Azerbaycan üniversitesi denklik sorusunu kendine soruyor ve araştırmaya başlıyor.

Azerbaycan Hakkında Bilgiler

Azerbaycan üniversitesi denklik , Azerbaycan ülkemizle olan sıkı bağları nedeni ile kardeş ülke olarak adlandırılır. Dil benzerliklerimiz, aynı dine mensup bir ülke olmamız ve yaşam tarzlarımızın benzerliği ile Azerbaycan bizim ülkemiz ve ülkemiz vatandaşları için her zaman sıcak bir karşılamaya sahiptir. Azerbaycan hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Azerbaycan yani resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşu bir konumdadır. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile güneyi ve batısı İran ile çevrilmiş durumdadır.  Türkiye ile de 17 km’lik bir sınıra sahiptir. Azerbaycan, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını içinde barındıran ilk ülke olma özelliğini taşımaktadır. Resmi dili Azerbaycan Türkçesidir. Türk diline benzerlikleri bulunmaktadır. Ülkenin yerel saati Türkiye saatine göre 2 saat ileridedir.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak ve Denklik Durumu

Yurtdışından alınan diplomaların eşdeğerlik durumlarına denklik denmektedir. Bu sebeple de Azerbaycan’da okumak isteyen bir Türk öğrencisinin ilk merak ettiği sorulardan biri Azerbaycan üniversitesi denklik durumudur.Azerbaycan’da ki pek çok üniversitenin YÖK tarafından verilen denkliği bulunmaktadır. YÖK tercih kılavuzunda bulunan Azerbaycan üniversiteleri ise şu şekildedir;

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir