Balkanlarda Üniversite Okumak

Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan arasında kalmış küçük bir coğrafyaya sahip bir ülke olan Makedonya, Balkanlarda Üniversite Okumak en keyifli halini sunar öğrencilere. Bazı ülkeler vardır adını duyarsınız ama gitme fırsatınız olmamıştır fakat bir noktada sizi hep içine çeker. İşte o ülke Makedonya!

Makedonya, lokasyon itibari ile Balkanlarda bulunan küçük bir ülkedir. Sınavsız üniversite eğitimi ve genel olarak eğitimin kaliteli olması ile dünyaya ün salmış bir yerdir. Özellikle 2014 yılında ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaya başlamasıyla ülkemizden epey öğrenci gönderdiğimiz Makedonya, sadece bizim sınırlarımızla kalmayıp aynı zamanda Avrupa Birliğinden de fazla sayıda öğrenci kabul etmektedir. Çok uluslu ve çok kültürlü yapıya sahip olan Makedonya, bireylere Balkanlarda üniversite okumanın tadını yaşatmaktadır. Makedonya eğitim sistemi, Bologna sürecinde olduğu için Avrupa eğitim standartlarıyla rekabet edemeyecek kadar aynı seviyededir. Balkanlarda üniversite okumak isteyen her öğrencinin rahatlıkla erişim sağlayabileceği bir ülke olması da Türkiye için oldukça avantajlıdır.

Balkanlarda Üniversite Okumak Maliyetli mi?

  • Balkanlarda alacağınız eğitim ülke, üniversite, bölüme göre ücretleri şekillenmektedir. Genel olarak Türkiye vakıf üniversitelerinden daha uygun olan üniversite kurumları bu açıdan bireylere maddi anlamda oldukça avantaj sağlamaktadır. Ayrıca üniversitelere bursluluk başvuruları yapabilir %25, %50 ve %100 burs kazanma fırsatı elde edebilirsiniz.
  • İstanbul – Üsküp uçuş mesafesinin 1 saat olması sadece kültürel yakınlığı değil aynı zamanda ülke yakınlığı da sağlamaktadır.
  • Eğitim ücretlerinin düşük olmasının yanında aynı zamanda yaşam kalitesinin yüksek ve giderlerin ucuz olması da gençler açısından avantaj konumundadır. Özellikle Makedonya’da 50-100 Euro’ya eşyalı evler tutabilirsiniz. Evde kalmak yerine yurt tercih edenler için de üniversitelerin özel yurtları mevcuttur. Her üniversitenin yurt fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 100 Euro’ya maliyetinizi karşılayabilirsiniz. Market fiyatlarının da çok uygun olduğu bir ülke diyebiliriz. Cüzi miktarlarla market arabanızı dolduracak alışveriş yapabilirsiniz. Sosyal anlamdada birçok alternatifi olan Balkanların, birbirine yakın olması ve yol maliyetinin uygun olması sayesinde bolca seyahat edebilir yeni kültür, yeni yerler tanıma şansına sahip olabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit