çomü yüksek lisans başvuru tarihleri 14 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır.  çomü yüksek lisans başvuru tarihleri saat 00.00’da başlayacak olup en geç 18 Eylül 2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. çomü yüksek lisans başvuru tarihleri sadece online başvuru ile başvuru kabul edilir. ÇOMÜ ÜBYS üzerinden yapılacaktır. çomü yüksek lisans başvuru tarihleri adaylar belgeleri ile başvuru yapacaklar. Online başvurular enstitü yetkilileri tarafından kontrol edilerek değerlendirilerek onay verilecektir. Eksik belgesi olan adaylar onay alamayacak ve kabul edilmeyecektir. Tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru yapacak olan adaylar lisans diploma puanı ile başvuru yapacaklardır. Değerlendirmeler, başvuran adayların diploma notu ile sıralanarak yapılır. Tezsiz yüksek lisansa başvuran adaylar için ise ALES şartı aranmaz.

Yüksek lisansta harcamalar nelerdir?

Üniversiteler iki tür yüksek lisans eğitim programı seçeneği bulundurur. Bunlar tezli ve tezsiz yüksek lisanstır. Tezli yüksek lisans için ücret talep etmez. Tezsiz programda ücret ödemek zorundadırlar. Birçok farklı şarttan oluşan yüksek lisans için ilgili yerlerden araştırma yapmalısınız. Özel üniversitelerde ise özel öğrenci olarak görülen lisans mezunu öğrenciler herhangi bir indirim veya burs hakkından yararlanamaz. Devlet üniversiteleri yüksek lisans ücretleri her yıl değişir ve bunun için bu konuda bir tercih yapacaksanız üniversitelerin internet sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

Tezli yüksek lisans için gereken şartlar nelerdir?

4 yıllık bir lisans programından mezun olmanız gerekir. Ayrıca ales sınavından en az 55 puan almanız ve bazı üniversitelerde yabancı dil yeterliliği olması istenir. Bu belgelerle başvuruda bulunan aday, üniversite tarafından mülakat aşamasında değerlendirir. Bunları asil ve yedek ayarlar olarak sonuçlandırır. Tezli yüksek lisans 2 yıl sürmektedir. 1 yıl ders aldıktan sonra, 1 yıl tez hazırlama süresi olarak belirlenir. Başarısız olan adaylara 2 yarıyıl daha verilir. Eğer bu süre içinde de başarısız olan öğrencilerin ise okulla ilişiği kesilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir