En iyi üni sıralamasında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı, hazırladığı raporda Türkiye’de faaliyet gösteren 166 üniversitenin (devlet ve vakıf) akademik performansını inceledi ve sıraladı. Türkiye’nin akademi anlamındaki performansı ile En İyi Üni Hacettepe seçildi. Türkiye’nin En İyi Üni seçimi genellikle akademi performanslarına göre olur. Hatta bu dünyada da bu şekilde ölçülendirme ve değerlendirme yapılır.

Üniversitelerin eğitim kalitesi, akademik kadrosu ve öğrencilere sağladığı imkanlar ve akademik çalışmalar hepsi bir üniversitenin geleceği ve öğrenciye sunacağı hizmet için çok önemlidir. Lise eğitimini tamamlayıp ÖSYM tarafından yapılan sınav ile üniversite kazanan öğrenciler uzun ve zorlu çalışmalar sonucu kaliteli eğitim alabilmek adına hedefledikleri bu yolda kazanç sağlamak isterler.

Üniversiteler Kendi Aralarında da Gruplandı

Hazırlanan listelerde yükseköğretim üniversitelerindeki farklılıklar da göz önüne alınarak derleme yapıldı. Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinin de dahil olduğu 166 üniversite incelemeye alındı. 100 devlet üniversitesi, 56 ise vakıf üniversitesi oldu.

En İyi Makaleler Devlet Üniversitesinden Çıktı

Her öğrenci liseden üniversite sıralarına geçerken hedefler belirler ve güzel gelecek hayal eder. Bu hayali için elinden gelen her şeyi yapar ve eğitimine sıkı sıkı sarılır. İyi bir eğitim için ise kaliteli akademisyenlere ve sağlam kaynaklara ihtiyaç vardır.

Vakıf üniversiteleri En İyi Üni sayılsa da Türkiye’de yayımlanan makalelerin büyük çoğunluğu ve en iyileri devlet üniversitelerinden çıktı. Üniversitelerin makale sayısı puanı, atıf sayısı puanı, bilimsel doküman puanı, doktora mezun öğrenci sayısı puanı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı puanları esas alınarak hazırlanmıştır.

İşte En İyi Üniversitelerden İlk 10

Birinci sırayı Hacettepe Üniversitesi’nin alması o okulda okuyan öğrenciler için müthiş bir gurur kaynağıdır. Okudukları okulun Türkiye’deki En İyi Üni seçilmesi ve dünya listelerine girmesi, öğrencilerin kariyer hayatları için de oldukça önemli bir durumdur.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir