Hukukta Yüksek Lisans Ekşi sözlükte en fazla yorum alan eğitim alanlarından biridir. Hukukta yüksek lisans yapmalı mıyım? Yapmamalı mıyım? Gibi sorular en çok sorulan sorular arasında yer alır. Kariyerinizin sağlamlaşması ve kolay bir şekilde iş imkânı bulmanız için tabi ki Hukukta Yüksek Lisans Ekşide de söz edildiği gibi yapmanız gereken akademik bir kariyerdir.

Lisans eğitimi, hukuk misyonu ve temel hukuki bilgilerin sağlıklı bir şekilde öğrenilmesini amaçlar. Bu çerçevede, lisans aşamasında öğrencilerin kavramlar, kurumlar, kaynaklara hâkim olması ile hukukçu kimliğini kazanmaları hedeflenmektedir. Lisansüstü eğitim ise elde edilen bu temel üzerinde uzmanlaşmayı, derinleşmeyi ve araştırma yeteneğinin geliştirilmesini amaçlar.

Hukukta Yüksek Lisans Ekşi ve Başvuru Şartları

Lisansüstü eğitimin ilk basamağı yüksek lisanstır. Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler isterlerse doktora eğitimine de devam edebilirler. Hukukta Yüksek Lisans Ekşi de sözü edildiği gibi yüksek lisansa başvuru yapmak için öncelikle hukuk fakültesinden mezun olmak gereklidir. Ayrıca her sene Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından ilan edilen şartların yerine getirilmesi gerekir.

Hukukta Yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olarak ikiye ayrılır. Tezli programlar bakımından ALES sınavı, diploma notu ile o alanda yapılan bilim sınav notlarının bileşkesine göre en yüksek nota sahip olan öğrenciler arasında ilan edilen kontenjana girenler kabul edilmektedir. Tezli yüksek lisans programı iki yarıyıl ders, iki yarıyıl tez hazırlama aşamasından oluşur.

Hukukta Yüksek Lisans Ekşi ve Tezsiz Programa Kabul

Hukukta Yüksek Lisans en fazla yorum alan tezsiz programlar ise bu sıralama ve kabul ALES sınavı ile diploma notu bileşkesinde ortaya çıkan nota göre yapılmaktadır. Fakat her sene başvuru şartları ve kontenjanlar Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nden öğrenilmesi zorunludur.

Tezsiz yüksek lisans programı ise üç yarıyıl ders ve bunların sonunda proje çalışması etabından oluşmaktadır. Her iki yüksek lisans programının sonunda jüri tarafından yapılan savunma ve sınavda başarılı olmak gerekir. Yüksek lisans eğitiminizin istediğiniz kalitede yürütülmesi için, bir yabancı dilin en azından orta seviye kullanılması beklenir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir