Balkanların kalbinde yer alan Makedonya, Türk vatandaşlarının da sıklıkla ziyaret ettiği Makedonya illeri kültürel yakınlık, ortak tarihi miras dokusu ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turist ağırlamakta. Özellikle Türk vatandaşlarından vize istemiyor oluşu, ülkemiz tarafından oldukça popüler ziyaret mekanlardan biri konumuna getirmiştir. Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Başkentin yanında Makedonya illeri sırayla Ohrid, Manastır, Tetovo, Kumanovo, Struga Makedonya’nın en önemli illeri arasında yer alır.

Resmi adı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Üsküp, para birimi Makedon Dinarı’dır. Ortama 2 milyon kadar nüfusa sahip olan ülke çok uluslu yapıya sahip. Resmi dil Makedonca ve Arnavutça’dır fakat Türkçe, Sırpça, Hırvatça ve Bulgarca en çok konuşulan diller arasında. Saat dilimi olarak da Türkiye saatine göre bir saat geridedir.

Makedonya Bölgesi

Makedonya küçük coğrafyaya sahip bir ülkedir. Toplam 8 bölgeye ayrılmış olan ülke, Üsküp Bölgesi, Doğu Makedonya Bölgesi, Kuzeydoğu Makedonya Bölgesi, Pelagonya Bölgesi, Polog Bölgesi, Güneydoğu Makedonya Bölgesi, Güneybatı Makedonya Bölgesi ve Vardar Bölgesi olarak konumlanmıştır.

Makedonya İlleri toplam 31 tanedir. Bunlar;

Makedonya’nın İncisi Başkent Üsküp’ü Yakından Tanıyalım

Makedonya illeri arasında en önemlisi şüphesiz ki Üsküp (Skopje)’dir. Modern yaşam ile güçlü tarih dokusunun bir arada barındığı iki ayrı görünüme sahip metropoldür. Burada etnik çeşitlilik oldukça fazladır. Hem öğrencilerden kaynaklı oluşan bu çeşitlilik şehre ayrı bir hava katmıştır. Uygun fiyatlı olması da öğrencilerin okuma ve barınma hayatını da etkilemiyor. Ülkenin akademi, politika, sağlık, sanat ve sosyal yaşam merkezi diyebiliriz Üsküp için. Makedonya’nın tam ortam merkezinde yer alan ve çok uluslu bir yapıya sahip olan şehir, yaşan kalitesi bakımından refah seviyesi yüksek, alım gücü yüksek aynı şekilde uygun fiyatlıdır. Dışarı çıktığınızda şehirde yapacak bir çok alternatifle karşılaşabilirsiniz. Tamamen halkın istek ve ihtiyaçlarına göre büyüyen Üsküp, oldukça samimi bir şehirdir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir