Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümleri

Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümleri hakkında bilgilere ulaşmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Biz size bu konu hakkında bilgiler veriyor ve dilerseniz sizin için konu hakkında profesyonel danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Prestijli meslekler arasında yer alan diş hekimliği ile iyi bir gelecek inşa edebilmek mümkündür. Ancak ülkemizdeki üniversite giriş sınavlarındaki yoğun rekabetten dolayı kimi zaman istemediğiniz bir bölümü okumak zorunda kalabilirsiniz. Tercihlerinizi istemediğiniz bir bölümden yana yazmak yerine, farklı alternatifleri değerlendirmek ve hayalinize ulaşmak için çabalamak en doğru tercihlerden birisidir. Bu bakımdan yurtdışı eğitim denilince en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelen Makedonya’daki diş hekimliği bölümlerini tercih edilebilir. 5 senelik bir eğitimin verildiği diş hekimliği bölümlerinde dışarıdan gelen öğrencilerin hazırlıkla beraber 6 sene okumaları gerekebilir.

Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümleri YÖK tarafından tanınır mı?

Makedonya’da okumak isteyen veya herhangi bir ülkedeki üniversiteye kayıt olmayı hayal eden kişilerin kaygılandıkları durumlardan biri de denklik meselesidir. 5-6 sene okuduktan sonra ülkesine dönen bir gencin denklik şartlarının sağlanmaması nedeniyle diplomasının geçersiz sayılması kadar kötü bir durum söz konusu değildir fakat unutulmaması gereklidir ki hiçbir tıbbi branş mezunu doktor statüsündeki kişiler açıkta kalmazlar tıp dünyada tek bir dilde bilinir LATİNCE bundan dolayı açıkta kalma şansınız yoktur. Ancak zaten üniversitelere gitmeden önce denklikle ilgili hususlar incelenir ve araştırılabilir. Makedonya’daki üniversitelerin hepsi de YÖK tarafından tanınan ve denk sayılan üniversitelerdir. Bu husus, bazı özel üniversiteleri kapsamaz. Ancak devlet üniversitelerinin tamamı YÖK tarafından tanınır. Çünkü Makedonya üniversiteleri Bologna eğitim sözleşmesine tabidir.

Yine de Makedonya’da eğitim gören bir kişinin YÖK tarafından denklik sınavlarına tabi tutulması mümkün olabilir. Özellikle tıp ve diş hekimliği gibi bölümlerde denklik ve seviye tespit sınavlarının yapılması söz konusudur. Ancak staj gibi çalışmalarla denklik sınavlarını aşmak da mümkündür. Yine eğitim süresi sürecinde Türkiye’ye tatil için gelen öğrencilerin diş hekimliklerinde staj yapma ve çalışma hakları da vardır. Kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler hem Türkiye’deki diş hekimliği sahalarını hem de Makedonya’daki diş hekimlerini tercih edebilir.

Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümleri Fiyatları

Makedonya’daki üniversite markasına göre değişmekle beraber diş hekimliği okumak isteyen birisinin yıllık ödemesi gereken ücret 1500 ila 3000 euro arasındadır. Bu ücret, vakıf üniversitelerinde daha fazla olabilir. Ancak devlet üniversitelerinin tercih edilmesi halinde daha uygun fiyat üzerinden eğitim almak söz konusudur. Makedonya Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümleri kaydı yaptırmak için girmek için sınav şartı aranmaz. Bu ilkeden dolayı Makedonya, yurtdışı eğitimde en çok tercih edilen ülkeler arasında bulunur. Ayrıca, ülkedeki hayat şartlarının uygun olması da tercih edilebilirliğini artıran diğer bir niteliktir.

Diş hekimliği Okuyabilir miyim?

Liseden temel bilgi aramayan ve seçiminden sonra alacağınız üniversitedeki eğitiminizden sorumlu olacağınız bir bölümdür Diş hekimliği bölümünü okumak isteyen öğrencilerin sabırlı ve çalışmaya meyilli olması önemlidir. çünkü hem teorik hem de uygulama açısından birçok dersin yer aldığı bölümün bitirilmesi zor olabilir. Psikolojik olarak bölümü okumaya hazır kişilerin aynı zamanda da yurtdışında okuyacakları konusuna da dikkat etmeleri gerekir. Her yönden kendisini hazır hisseden öğrencilerin zamanında başvuru işlemlerine start vermesi yeterlidir. Böylece, devlet üniversitesinde diş hekimliği bölümü okuma şansını yakalar.

İster ücretli isterseniz de burslu olarak okuma şansı yakalanabilir bunlar genelde özel üniversitelerdedir ve denklikleri Türkiye için yoktur  ama tüm Avrupa’da geçerlidir  yinede pek rağbet görmezler. Ancak burslu eğitim alabilmek için başarı puanınızın iyi olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yine de cüzi ücretlerle devlet üniversitelerine sınavsız girebilmenin avantajını yakalanabilir. Böylece, yurtdışında okumanın gelişiminize ve kariyerinize katacağı avantajları geniş bir zaman boyunca tecrübe etme şansını yakalayabilirsiniz. Makedonya’da başlayan eğitim sürecini Türkiye’de devam ettirebilmek de mümkündür. Adaptasyon konusunda sorun yaşayan öğrencilerin ülkemizdeki diş hekimliği bölümü bulunan her üniversiteye yatay geçiş yapma hakkı vardır. Bunun için ÖSYM tarafından yapılacak sınava da katılmak lazımdır o yıl içinde YÖK  ‘ ün belirlediği baraj puanlarına sahip olması gerekmektedir. Bu sınavdan alınan puan ile birinci sınıf sonundaki başarı ortalamanızın durumu, istediğiniz üniversitedeki diş hekimliğine girmeniz açısından önem ifade eder.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir