Makedonya Üniversitesi Türkiye’de Denklik

Makedonya Üniversitesi Türkiye’de Denklik koşullarına sahip midir? sorusunu elbette burada eğitim almak isteyen herkes doğal olarak sorar. Avrupa’daki bazı okulların ve özellikle Doğru Avrupa ülkelerinin bu konuda iyi bir karnesi olduğu söylenemezken, Makedonya bu konuda bir cennettir. Hemen her Makedonya Üniversitesi Türkiye’de Denklik sahibidir ve burada alınan yüksek kaliteli eğitim aynı zamanda diğer ülkelerde de denklik koşullarını sağlar. Yurt dışı eğitim imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin en büyük kaygılarından birisi de denklik meselesidir. Dışarıdaki okuyan öğrencinin aldığı diplomanın geçerliliğinin olmaması gibi durumlarda, eğitim için harcanan zaman kayıp olarak düşünülebilir. Ayrıca, diploma geçersiz olduğundan dolayı okunan alanla ilgili işlerde çalışamayacak olmak da önemli bir kayıptır. Son dönemlerin en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Makedonya’daki eğitim sisteminin kalitesi ve Bologna sözleşmesine taraf olması, Türkiye’deki YÖK tarafından Makedonya üniversitelerinin denk kabul edilmesini sağlıyor. Buda demek oluyor ki Makedonya’da YÖK tarafından uluslararası listede tanınan bir üniversiteden mezun olursanız Türkiye’ de denklik alabilir ve çalışabilirsiniz.

Denklik ne demektir, neden gereklidir?

YÖK tarafından belirlenen kriter ve standartlara göre bazı üniversitelerin denklik kriteri belirlenir. Ülkeler arasındaki anlaşmalara göre de belirlenebilen süreçte karşılıklılık ilkesinin de esas olduğunu belirtelim. Denklik bulunmayan üniversitelerden alınan diplomalar, geçersizdir ve ülkemizde kullanılması mümkün değildir. Üniversitelerdeki eğitim farkından dolayı ortaya çıkan dengesizliğin ve eşitsizliğin olmasını önlemeye yönelik tedbir olarak görülen denklik ile her ülke kendi kalitelisini ve üniversitede okuyan öğrencilerini korumayı amaçlar.

Makedonya Üniversitesi Türkiye’de Denklik sağlıyor mu?

Makedonya’daki devlet üniversitelerinin hepsi denklik kriterine uygundur. Bu nedenle, Makedonya’da devlet üniversitesine giren bir kişi, denklik nedeniyle herhangi mağduriyet ve sorun yaşamaz.Aynı zamanda Amerikan Üniversitesi’de özeller arasında en çok mezuniyet verdiren ve denklik aldıran üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK tarafından Makedonya’daki bazı özel ve vakıf üniversiteleri denk görülmez. Bu da, denkliği karşılamayan üniversitede okuyan öğrencilerin diplomalarının geçersiz olmasına neden olur. Ancak uzun süredir YÖK tarafından yapılan denklik sınavları ile tanınmayan üniversitelerden alınan diplomaların da geçerliliğini sağlayacak bir uygulama yapılır. Bu uygulama, denk sayılmayan üniversiteden aldığı diplomanın denkliğini sağlamak isteyen öğrencinin sınava tabi olması ve başarı sağlamasına dayalıdır. Böylece, aldığı diplomanın ülkesinde geçerliliğini mümkün kılabilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir