Mevlana Değişim Programı Ekşi

Mevlana Değişim Programı Ekşi, yurtiçinde eğitim veren üniversite ile yurtdışında eğitim veren üniversitenin hem öğrenci hem de akademik personelinin değişimini kılan ve tüm dünyada geçerli yükseköğretim kurumlarını kapsayan bir programdır. Bu sayede özellikle birçok öğrencinin yurtdışında eğitim alma imkanı oluşmuştur. Bu programın en temel amacı farklı öğrencilerin veya akademi personelinin farklı kültür tanıması, yeni insanlar tanıması, farklı ülkelerde eğitim alarak zihin yapısında kıyas yapması, ülkemizde ve eğitim dünyasında dünya görüşünü ve ufkunu genişletmesi vb. ilkeleri temeline alarak her yıl çok sayıda öğrencinin ve eğitmenin değişim yapmasını sağlar. Mevlana Değişim Programı Ekşi, öğrencilerin bir dönem süresi, eğitmenlerin ise 1 hafta en fazla 3 ay program sürecinden faydalanabilir. Mevlana Değişim Programına katılan öğrencilerin diğer programlarına katılmasına engel değildir. Öğrenciyi özgür bırakan program bu anlamda bireyler için çok avantajlı konumdadır. Ayrıca YÖK tarafında geri ödenmeksizin burs verilerek yurtdışında öğrencinin maddi mağduriyet yaşamasının önüne geçilmiştir. Öğrenci değişim sırasında herhangi bir ders kaybı yaşamaz. Fakat gittiği ülkede dersten kalırsa döndüğü zaman o dersi tekrar almak zorundadır.

Mevlana Değişim Programı Ekşi Kimler Katılabilir?

Her üniversitenin Mevlana Değişim Programı Ekşi vardır. Bu programa ön lisans, lisans, yüksek lisan ve doktora öğrencileri ve akademi kadrosu katılabilir. Eğitime ilk başlanılan yılda bu öğrenciler bu programa başvuru yapma hakkına sahip değildir.

Katılım Koşulları Nelerdir?

  • Ön lisans ve lisans okuyan bireylerin genel akademik not ortalaması en az 4 / 2,5 olması gerekmektedir. Bu başvuru için aranan ilk şarttır.
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise genel akademik not ortalaması en az 4 / 3 olması gerekmektedir.
  • İngilizce yeterliliği için yapılan sınav veya mülakatta öğrencinin %50 olmak üzere başarı sağlaması gerekmektedir. Bunun sebebi ise %50 dil yeterliliği , %50 akademik not ortalaması alınarak puan çıkarılmasıdır.
  • Hazırlık ve lisans eğitiminin ilk yılında olan öğrenciler, ilk eğitime başladıkları için birinci yarı yılda bu programa başvuru yapamazlar. Bahar döneminde başvuru hakkı kazanırlar.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: info@sataegitimkoclugu.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit