Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar Ekşi, her Uluslararası İlişkiler Bölümünü okuyan öğrenci diplomat olmayı hayal ederek bu yola çıkar. Tabii ki çok fazla zaman ve emek harcarsa diplomat olabilir, Dışişleri Bakanlığında kendisine bir yer edinebilir. Bu bölüm disiplinler arası disiplin diyebileceğimiz hayatımızın birçok alanına hizmet etmektedir. Her sektörde ve hayatın her alanında aslında ihtiyaç duyduğumuz bir bölüm olan Uluslararası İlişkiler Bölümü, çok çeşitli yerlerde iş bulma imkanına sahiptir. Küreselleşen dünyada gündemde var olan her olguda uluslararası bağlamda incelenme yapılması gerekmektedir. İşte bu yüzden çok geniş alana hizmet eden bölümün en büyük dezavantajı maalesef ki mezun olduktan sonra “benim mesleğim işte bu tanımı kapsıyor!” diyemez. Çünkü uzmanlık alanı o kadar geniş bir çerçeveye yayılmıştır ki mezunların bir alanda kendilerine yer edinip meslek tanımı yapması için mesleğin içinden bir bölüm seçip o bölümde ciddi emekler harcamaları gerekmektedir.

Tabii günümüz koşullarında artık birçok firmanın uluslararası ilişkiler bölümü mezunu işe almakta ve firma kalitesinin standartlarını yükselterek global dünyaya hizmet verme amacına girmiştir. Bu noktada Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar Ekşi özel sektörde dış ticaret ve üst düzey makamlarda çalışma olanakları bulmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar Ekşi  ayrıca akademi hayatına yön verip, akademisyen olup üniversite bünyesinde eğitim kadrosuna dahil olabilirler. Hatta profesör, rektörlüğe kadar yükselebilme imkanları vardır.

Uluslararası İlişkiler Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Söz konusu bölüm içeriği oldukça geniş olan ve evrensel bir duruma hizmet edildiği için mezun olan öğrencilerin tam donanımlı ve vizyon sahibi olması gerekmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere tüm Bakanlıklarda çalışma imkanına sahip olabilen mezunlar devletin kendi bünyesine dahil etmek için her yıl yaptığı KPSS Sınavına girebilir ve puanına göre bakanlıklardan herhangi bir bölüme atanma fırsatı yakalayabilir. Ayrıca, dış ticaret, NATO, STK, Danışmanlık Şirketleri, BM, UNICEF, Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği Örgütü türünden özel sektörlerde ve küresel çapta kariyer hayatına başlayabilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir