YGS sınavı nedir? Ne zaman girilir? YGS Ücretleri ne kadardır ve zaman yatırılır? Bu sınava girme koşulları nelerdir? Gibi sorularınızın yanıtını bulabileceğiniz bir yazı derledik.

Ülkemizde sınav sistemi sık bir şekilde değişim göstermektedir. Bu durumla birlikte öğrencinin adaptasyon problemi ortaya çıkıyor ve her yeni sistemde biraz daha sınav stresi artıyor. Özellikle sistem değiştiğinde ilk kez o sınava giren öğrenciler nasıl bir şey ile karşılaşacaklarını bilmeden bir sınava gidiyorlar. Bu da haliyle epey gerginlik verici bir durum oluyor.

YGS sınavına üniversite hayali olan her bireyin girmesi zorunludur. 18 yaşına basmış her birey bu sınava girmeye hak kazanır ve dileyen herkes girebilir.

YGS Nedir?

ÖSYM sınav sisteminin ilk aşaması olan YGS sınavı, üniversiteye gitmek isteyen her bireyin mutlaka bu sınava girmesi gerekir. bu sınav ile ön lisans ya da özel yetenek ile alan bölümleri kazanma ve geçiş yapma hakkına sahipsiniz. İnternetten başvuru yapıldıktan sonra YGS Ücretleri ilgili bankamatiğe yatırılır ve başvuru süreci tamamlanmış olur.

Bu sınavın yapılmasının bir diğer amacı lisans eğitimi almak isteyen bireyler ile ön lisans eğitimi almak isteyen bireyleri ayırt etmek. Ön lisans okumak isteyen kişilerin tekrar tekrar sınavlara girmesine  gerek kalmadan tek oturumda sınav işlerini bitirebilir.

Öğrencinin YGS Ücretleri yatırdıktan sonra bu sınava girmeye hak kazanır. Yükseköğretimde herhangi bir eğitim programına dahil olabilmek için minimum baraj puanını geçmesi gerekir. yani LYS girebilmek için minimum 180 puan alması gerekir. LYS’ye girip lisans eğitimi almayı düşünen bireylerin %40’ı alındığı bir sınavda disiplinli ve sıkı çalışmalı, iyi puan çıkarmalıdır.

YGS Ücretleri Nedir? Yatırılmak Zorunda mı?

YGS her yılın mart ayında yapılır ve tek oturumdur. Toplam 160 soru ve 160 dakikadır. Sınava girmek için belli bir kontenjan yoktur. Sınav için önce başvuru yapılır daha sonra ygs ücretleri yatırılır. YGS Ücretleri sadece bir kereye mahsus yatırılır ve toplam 40 TL’dir.

Başvuru sürecini takip edip başvuru ve harç ücretini yatırmayı asla unutmamalısınız.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir