Yök tanıdığı üniversiteler yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan öğrencilerin merak ettiği bir konudur. Türkiye’de gün geçtikçe YKS sınavını kazanmak ve dilediğiniz üniversite ve bölüme yerleştirilmek imkanı gün ve gün zorlaşmaya başladı ve öğrencilerde yurt dışında okuma isteği doğmaya başladı. Yök alabilmenin tek koşulu eğitim düzeyinizi belgeleyen bir idadi diploması ve lisede görmüş olduğunuz ders notlarına bakılarak dilediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilme şansına sahipsiniz. Başka zorlu şartlar ve gereksiz formaliteler yok.


Kimler yurtdışından denklik alabilir?

Denklik konusu ülkemizde sürekli tartışma konusu yapılmaktadır. Fakat gelişmiş ülkelerde de denklik belli usul ve esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda ulusal program kazanımlarını karşılamayan programlara denklik verilmemektedir. YÖK Tanıma ve Denklik İşleri Daire Başkanlığı’nca “Diploma ve Derece Denkliğinde Gelişmeler ve Zorluklar” konulu öğrenciler için bilgilendirme broşürü hazırlandı. Buna göre, geçen yıl en fazla denklik verilen bölümler tıp doktorluğu, mimarlık, ilahiyat, eczacılık ve inşaat mühendisliği oldu. Aynı zamanda hukuk, tıp doktorluğu, işletme, inşaat mühendisliği ve mimarlık yök tanıdığı üniversiteler YÖK eğitim seviyesi hakkında eksiklik tespit edilenlere, objektif kriterler çerçevesinde belirlenen zorunlu başarı şartını yerine getirmedikleri sürece denklik verilmiyor. Ayrıca tıp programlarından mezun olanlara doğrudan denklik verilmediği iddiasının da doğru olmadığını açıkladılar.

Yök tanıdığı üniversiteler listesi
Yükseköğretim Kurumu, üniversite eğitiminde birçok farklı yöntemle denklik kabulünü vermektedir. İlk yöntem, üniversitenizin yök tanıdığı üniversiteler YÖK’ün kabul ettiği kuruluşlar arasında Times Higher Education (THE),QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU),University Ranking by Academic Performance (URAP),CWTS Leiden Rankingilk 1.000 sırada olması gerekiyor. Bu kuruluşların internet sayfalarında her yıl yayınlanan üniversite sıralamalarını gösteren listeler yayınlanmaktadır. YÖK’e müracaat ederek üniversitenizin bu listede olup olmadığını teyit edebilirsiniz.Yök tanıdığı üniversiteler yurt dışı üniversiteleri ve Türk üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

İstanbul Üniversitesi
Koç Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Atılım Üniversitesi
Ortadoğu Teknik Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
LMU Munich
University of Mannheim
Cyprus University of Technology
Zhejiang University
University of Oxford
University College London
University of Toronto
St Andrews University

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir