İbu  Erasmus , YÖK kurumlarının iş birliği yapmış olduğu kısa süreli öğrenci değişim programıdır. Öğrencilerin farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasına teşvik eden Avrupa Birliği projesidir.

İbu  Erasmus Erasmus programı, Avrupa Birliğinin eğitim, gençlik ve spor dallarındaki hibe programıdır. Yurtdışında eğitim ve öğretim, staj, kişisel gelişim ve yaygın öğrenme temelli gençlik aktivitelerini desteklemek amacı ile kurgulanmıştır. Böylelikle Avrupa’da hareketlilik sağlayarak, yüksek öğretimin kalitesini arttırmaktır. Programa katılan öğrencilerin, gittiği ülkede aldığı eğitimlerin hepsi akademik anlamda tüm dünyada tanınır. Gençlere böyle bir imkan tanınması ile sadece akademi anlamında değil kişisel gelişim bağlamında da oldukça katkı sağlar.

Erasmus Programı Öğrenciye Neler Kazandırır?

İbu  Erasmus Programı Nasıldır?

Erasmus öğrenci değişim programı sadece lisans öğrencilerine özgü değildir. Yüksek lisans yaparken de yurtdışı eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Üstelik bu sefer değişim programı lisansa göre daha kapsamlıdır. İbu  Erasmus lisans aşamasında eğitim programından faydalanacak olan öğrencilerin kendilerini yepyeni bir dünyaya atarlar. Bölümünüzün ve okulunuzun yaptığı anlaşma ne ise lisans için de yüksek lisans için de o geçerlidir. Sadece küçük kural değişiklikleri ile yüksek lisans ile lisans erasmus programları fark gösterir. Örneğin normalde lisans için dönem başına almanız gereken AKTS ile yüksek lisanstaki AKTS farkı gözetilebilir. Ayrıca yüksek lisans zamanı tez döneminde de erasmus yapma hakkınız var.

İbu  Erasmus bir de hibe konusu var. Avrupa’da sistem Türkiye’deki gibi KYK sistemi ile işlemiyor. Erasmus hibeleri yüksek lisans ve lisans için aynı koşullarda geçerlidir. Gittiğiniz ülkeye göre ortalama 300 ile 500 Euro arasında değişkenlik gösterebilir.

Erasmus yapmanın avantajı sadece eğitim ve akademi anlamında öğrencinin kendini geliştirmesi değil aynı zamanda sosyalleşme, yeni kültürler tanıyarak ufkunu geliştirme ve yeni çevre edinme gibi katkılarından dolayı bu şansı yakalayacak her öğrencinin hayatının dönüm noktası olacaktır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir