Makedonya’da Yüksek Lisans Yapmak

Yüksek lisans sadece akademik çalışmalar için değil, iş dünyasında yükselmek için de önemli bir kariyer adımıdır. Makedonya’da Yüksek Lisans Yapmak size bu alanda bir çok avantajı sağlar. Ekonomik koşullarla, dünya standartlarında ve denkliği bulunan eğitim imkanlarına kavuşmak için yapmanız gereken size bu konuda destek verecek uzman danışmanlık kuruluşlarına erişmektir. Makedonya’da Yüksek Lisans Yapmak sandığınızdan çok dada etkili ve aslında doğru kaynaklar kullanıldığında son derece kolaydır. Hayatınızda bu önemli adımı atarken, elbette dikkatli olmalı, doğru okulu ve bölümü tercih ederek, gelecekteki planlarınıza uygun adımları atmalısınız. Pekiyi Makedonya’da Yüksek Lisans Yapmak nasıl yapılır? Koşullar nelerdir?

Ülkemizde tamamladığınız lisans eğitiminden sonra yüksek lisans tercihini farklı bir ülkede, coğrafyada, kültürde ve birden fazla ülkeden gelen öğrencilerin bulunduğu bir atmosfer içerisinde yapmanın büyük avantajları var. Bunları yakalamak için büyük masraflara katmanız gerektiğini düşünüyor ve bu nedenle de gelişiminizin önüne engel çıkarıyorsanız, Makedonya’daki ucuz; ama kaliteli eğitim veren üniversiteleri henüz duymadınız demektir. Yüksek lisans eğitimi veren köklü kurumlarda alınacak eğitimin olumlu tarafının yanı sıra, farklı kültür ve medeniyetle iletişim kurmanın sağladığı kazançları da eğitim öğrenim hayatınızın bir artısı haline getirebilir, kariyer döneminizin de başarılı olmasını sağlayacak deneyimlere dönüştürebilirsiniz. Ve Makedonya’dan aldığınız Yüksek Lisans Diplomanız ile AB üyesi ülkelerde çalışabilirsiniz.

Yüksek lisans süresi ne kadar?

Ülkemizdeki üniversitelerde yüksek lisans zamanı en az iki senedir. Ancak Makedonya’da yüksek lisans eğitimi bir senede tamamlanabilir. Tamamlanan eğitimden sonra hemen diploma almak ve bu diploma ile Avrupa ülkelerinin hepsinde çalışma hakkı kazanmak mümkündür. Çünkü Makedonya’daki üniversitelerin hepsi Bologna sözleşmesine taraftır. Avrupa ülkesi olan Makedonya’daki devlet üniversitelerinin hepsi YÖK tarafından tanınır. Dolayısıyla, yüksek lisans  diploması ülkemizdeki her kurum tarafından tanınır. Ancak bazı özel veya vakıf üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaz. Bu kurumlarda yüksek lisans eğitimi gören öğrencilerin YÖK denklik sınavına başvuru yapmaları ve yapılacak seviye tespit sınavından başarılı olmaları gerekir.

YÖK tarafından yapılan denklik sınavının nedeni üniversiteler arasındaki farklılık ve sistem uyumsuzluğuna yol açacak eksikleri ortadan kaldırmak alınan diplomanın hakedildiğini Türkiye’ye kanıtlamaktır. Makedonya’daki bazı özel üniversiteler için geçerli olan bu durumun söz konusu olması halinde alınan diplomanın denklik sınavına girmeden geçerli olması mümkün olmaz. Bu da, ülkemizde yüksek lisans diplomasının kullanımını engeller. Kariyer için bir geçerliliği olmaz. Ancak bu durum denklik sınavı ile kolayca aşılır.

Makedonya’da yüksek lisans fiyatları ne kadar?

Ülkemizde yüksek lisans yapacak kişilerden herhangi bir ücret alınmaz. Ancak bir üniversiteye yüksek lisans başvuru yapmak, kolay bir şey değildir. Bazı sınavlardan başarılı olmak ve mülakatlardan da iyi bir puan almak önem ifade eder. Makedonya’daki üniversitelere ise, yıllık 3 bin euro ile kayıt yaptırmak mümkündür. Üstelik herhangi bir ALES veya YDS türü sınavlara girmek ve başarılı olmak gerekmez. İstenilen bölüm ve alanda yüksek lisans yapma hakkı kazanılabilir. Hem devlet hem de özel üniversitelerdeki şartlar hemen hemen aynıdır.

Makedonya’da yüksek lisans yapmanı avantajları da düşünüldüğü zaman yüksek lisans hedefinizin yurtdışında bir okulda yapılması daha mantıklı hale gelir. Hem farklı bir kültür alışverişin söz konusu olması, hem de farklı bir coğrafyanın tanınacak olması deneyim ve tecrübe kazandırır. Ayrıca, üniversiteden alınacak diploma Avrupa ülkelerinin hepsinde geçerlidir. Bu da, Avrupa’da iş bulma imkanlarını önemli ölçüde artırır.

Makedonya’da Yüksek Lisans Yapmak için şartlar nelerdir?

Makedonya’nın yabancı öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlamasının nedeni üniversite imkanlarının oldukça gelişmiş olmasıdır. Bu imkanlara yoğun rekabet düzeni ve sistemi olmadan girilebilmesi de tercih edilebilirliği artıran unsurlar arasında bulunur. Ülkede, yüksek lisans okumak için sadece lisans diplomasına sahip olmak ve zamanında başvuru imkanlarından yararlanmak yeterlidir. Bir de, devlet üniversitelerini tercih etmek, denklik ilgili sıkıntı yaşamamak adına dikkat edilebilecek noktalardır. Ancak denk görülmeyen bazı özel üniversitelerde okuduktan sonra da denklik sınavına girilebilir ve diploma geçerli hale gelir. Son dönemlerde yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrenciler tarafından çokça tercih edilen Makedonya lisans başarınıza göre burslu olarak da yüksek lisans yapma imkanları tanır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir