Rusya’da üniversiteler açık mı sorusu birçok öğrencinin ve ailesinin merak konusudur. Salgın döneminin bitiyor olmasından dolayı Rusya’da üniversiteler açıktır. Öğrenciler aklında soru işareti kalmadan başvurularını gerçekleştirebilir. Rusya’da ilk defa bir eğitim programına kaydolacak öğrenciler başvuru tarihlerini kontrol etmelidir.

Rusya’da hazırlık başvuruları 30 Eylül’e kadar sürer. Ara dönem hazırlık başvuruları 30 Aralık’a kadar devam ederken direkt bölüm başvuruları haziran ayının sonuna kadar sürmektedir. Başvuru yapacak öğrencilerin öncesinde üniversite kontenjanlarını kontrol etmelidir. Üniversite kontenjanları dolan üniversiteler başvurularını daha erken kapatıyor. Başvuru öncesi iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Rusya’da Üniversitelerin Vize Başvuruları ve Gerekli Belgeler

Rusya üniversiteleri açık mı sorusunun cevabını araştırdıktan sonra, gerekli vize başvuru sürecini ve gerekli olan tüm belgeleri araştırıp toplamanız gerekir. Kayıt sürecinde vize başvuruları için vize başvuru formunu doldurmanız gerekir. Rusya Göçmen Bürosu tarafından verilmekte olan davetiyenin aslı alınmalıdır. Pasaportunuz yoksa bir pasaport edinilmelidir. 2 adet fotoğraf çekinmelisiniz ve uygun bir hastanede HIV testi sonucunu almalısınız.

Gerekli tüm evraklar toplandıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer yatay geçiş ile üniversiteyi tamamlamak isterseniz bu konuyla alakalı bir araştırmada bulunmalısınız. Ders muafiyeti için okuldan alacağınız transkript gereklidir. Başvurusu tamamlanan öğrenci üniversiteden gelecek haberi beklemelidir. Rusya öğrenci vizesi ülkemizde ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanır.

Rusya’da Üniversite Okumanın Şartları Nelerdir

Rusya’da üniversiteler açık mı yoksa kapalı mı önce bunu öğrenip başvuru yapılmalıdır. Gerekli tüm evraklar toplandıktan sonra vize başvurusunda bulunulması gerekir. Vize başvuru sonuçları ortalama 10 gün içerisinde cevaplanır.  Rusya’da üniversite okumanın bazı şartları vardır. Bunlardan birisi tıp okuyacak öğrencinin 30 yaşını geçmemiş olmasıdır.

Rusya’da üniversite okumaya Türkiye’de girdiğiniz sınavların bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece lise not ortalamanızın geçerliliği vardır. Türkiye’de mezun olduğunuz lise diplomasındaki not ortalaması ne kadar yüksekse üniversite tercihinde bulunurken seçilme avantajınız da o kadar yüksek olur. Rusya’ üniversiteler açık olduğunda başvurularınızı geciktirmeden yapmalısınız.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit